Як часто ви використовуєте настільні ігри на уроках? Не часто? Це негайно треба виправити, адже настолки — ефективний симулятор життєвих ситуацій, через які можна розвинути м’які навички та компетентності. Ми зібрали для вас 5 ігор про громадянську освіту, які розробили вчителі та учні в рамках конкурсу від проєкту «Програма сприяння громадській активності “Долучайся!”». Кожну гру можна безкоштовно завантажити, роздрукувати, переглянути відеоінструкцію та мерщій грати. Ось побачите, ваші уроки ще ніколи не були такими захопливими.
У що граємо з учнями?
Гра «Хочу, можу, треба» — вчить долати життєві перепони
Бажаний вік учасників — 14+.
Можна використовувати на уроках громадянської освіти, правознавства, історії, іноземної мови (є варіант англійською), на позакласній годині.
Олена Тюріна, авторка гри: «Ця гра вчить дітей не боятися перепон і досягати своєї мети. Ігрові картки пропонують безліч ситуацій, наближених до життя. Наприклад, ви запланували ремонт, а підрядник відмовився в останню мить, або друг обіцяв допомогти, але підвів. Гру розробляли разом із підлітками, тож проблеми в ній справді знайомі кожному. Сучасній молоді бракує життєстійкості: щойно стикаються з перешкодами, кидають справу. А ця гра якраз вчить долати труднощі й досягати своєї мети».
ЗавантажитиГра «Моє місто» — вчить усвідомлювати відповідальність за своє місто
Бажаний вік учасників — 15–16 років, але можна грати і в середній школі.
Можна використовувати на уроках громадянської освіти, правознавства, природничих та математичних дисциплін.
Тетяна Татаріна, розробниця гри: «Це гра-симуляція, що дає змогу учасникам відчути, як ухвалені ними рішення впливають на життя суспільства. Завдання на локаціях дуже різні та інтегрують математику, біологію, екологію, правничі науки. Найперше — гравці мають вигадати назву свого міста. На станції «Міська рада» учасники можуть стати посадовими особами мерії: їм треба написати промову для мера міста, у якій він повідомляє містян про епідемію грипу. При цьому його виступ має донести реальну ситуацію, але не збурити паніку серед людей. Відповіді команд оцінюють самі ж учні, тож у грі немає переможців чи переможених. Гра розвиває навички комунікації дітей та усвідомлення того, що кожне наше рішення впливає на всю громаду».
ЗавантажитиГра «Школа моєї мрії» — вчить будувати інклюзивне суспільство без булінгу та дискримінації
Бажаний вік гравців — 14+, можна використовувати елементи гри для дітей 11–12 років.
Людмила Гармаш, авторка гри: «Гру можна використовувати на уроках громадянської освіти, у позакласній роботі. Гра пропонує учням ситуації та проблеми, найбільш актуальні та болючі для школи й освіти — це булінг, стигматизації, інклюзія в освіті. Головне завдання гри — наповнити свою уявну школу різними кабінетами та обладнанням, щоб усім дітям без винятку тут було комфортно, цікаво та доступно. Наприклад, під час гри діти знайомляться з поняттям «тифлокомплекс» і відкривають для себе освітні потреби дітей з інвалідністю. «Школа моєї мрії» ефективно тренує навичку домовлятися між собою і ухвалювати спільне командне рішення».
ЗавантажитиГра «Один, два — твої права» — вчить знати свої права та не порушувати права інших
Бажаний вік дітей — 14+.
Можна використовувати на уроках правознавства, громадянської освіти, художньої культури, літератури.
Ганна Бут, розробниця гри: «Гра показує реальні життєві ситуації, у яких є порушення прав людини. Часто діти навіть не здогадуються, що їхні права хтось порушує або вони порушують права інших. Наприклад, одна з карток дає таку ситуацію: батьки категорично забороняють дочці фарбувати волосся, а вона через це тікає з дому. Як і чиї права тут порушуються? Гра вчить дітей, що найвища цінність у світі — це людина, і треба проявляти одне до одного емпатію. Частина карток присвячена тому, як у різних творах мистецтва — на полотнах відомих художників чи в поемах та романах українських письменників — порушуються права героїв твору. Гра вчить підлітків бути активними громадянами і знати, що робити добро можна в будь-якому віці».
ЗавантажитиГра «Місто майбутнього» — вчить бути свідомим громадянином
Бажаний вік учасників — 14+.
Можна використовувати на уроках громадянської освіти, історії, права, англійської мови. Окремі частини гри можна інтегрувати на уроках природничих наук.
Анастасія Ярова, авторка гри: «У грі діти мандрують вигаданим містом, де є звичні для них речі — школа, дім, лікарня, громадський простір. На кожному кроці на учасників чекає вибір: задовольнити свої егоїстичні бажання чи ухвалити соціально відповідальне рішення. Через різні завдання підлітки будують місто свого майбутнього: там чисте довкілля, мешканці толерантно ставляться один до одного і давно забули принцип «моя хата скраю». Гра розвиває критичне мислення учнів: вони вчаться аналізувати ситуацію, бачити всі сторони проблеми та ухвалювати рішення, що сприяє суспільній злагоді».
ЗавантажитиЦя стаття підготовлена в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.