Захисні маски для підлітків і дорослих не викликають подиву, а ось питання з дітьми 6–10 років провокує дискусії. Чи потрібно проводити весь день у класі, прикривши рот та ніс? Чи лише на перерві? Чи не заважає це дихати? А вчитися? Українським дітям можна не носити маски до 12 років. А чи пощастило так само їхнім одноліткам з інших країн?
Франція: відтепер і молодші
Днями Франція зобов’язала дітей віком від 6 років носити маски в школі, повідомляє 29 жовтня The Guardian.
Національна асамблея проголосувала за поширення цього правила на початкові школи. Таке нововведення порадили фахівці з охорони здоров’я. На думку прем’єр-міністра, якщо цього не зробити, доведеться переходити на дистанційне навчання, як це відбулося в університетах. Утім, цього разу уряд налаштований не закривати дитсадки, школи та різноманітні студії, спортивні секції тощо.
Учнів у класах небагато, адже кожен третій школяр з початку навчального року займається вдома за бажанням батьків. Але їм все одно доводиться носити захисні маски. Зараз у закладах освіти оголошено ситуацію за «жовтим кодом»: усі, починаючи з першокласників, мають дотримуватися цього правила. Маски носять як у кабінетах, так і в коридорах та вестибюлях.
Греція: школярі бунтують
З початку навчального року, за рекомендацією епідеміологів, усі діти від 3 років у школах і в дитячих садочках носять маски весь день, доки вони з однолітками. Учні дещо скаржилися батькам, що їм важко зосередитися, коли прикриті роти та носи. Але загалом нові правила були сприйняті гладко.
Проте коли розпочався тиск, ситуація трохи загострилася. Нині грецьких дітей без масок на уроки не допускають. За це ще й зараховують прогули, які можуть привести до виключення зі школи, якщо їх накопичиться дуже багато. Справа дійшла до бунтів: кілька шкіл захопили діти та їхні батьки з вимогою скасувати це правило. Вони не пускають на уроки вчителів. В одній зі шкіл на острові Крит діти заблокували вхід та розгорнули плакати. В Ахеї такі конфлікти у трьох закладах середньої освіти. Школярі вимагають поділити класи на групи та забезпечити соціальне дистанціювання на уроках.
Канада: уроки просто неба
Маски носять учні 4–12-х класів. Якщо такого захисного засобу в дитини немає, викликають батьків та відправляють її додому з ними. Учні перших трьох класів мають надягати маски лише на перерві, у тому числі в їдальні. Аби зменшити незручності, пов’язані з цими правилами, Міносвіти країни просить вчителів проводити якомога більше уроків просто неба, якщо дає змогу погода. Там, якщо триматися на відстані 1,5 метра одне від одного, можна вчитися без цих пересторог.
Преса закликає дорослих не бути надто фанатичними і не змушувати носити маски вдома. Якою б зручною ця річ не була, усе одно це не є природним явищем і може спричиняти дискомфорт у разі тривалого носіння, особливо для дітей.
А ще акцентують увагу на тому, що коронавірус може передаватися (хоча зі значно меншою ймовірністю) і через шкільний одяг. Тож медики радять не носити його на прогулянках і вдома, переодягатися, щойно повернулися із занять, особливо якщо діти живуть разом з літніми членами родини.
Британія: не вчитимуться в масках
Департамент освіти рекомендує, щоб у середній школі (тобто з 11 років) усі учні носили маски в коридорах та інших загальних приміщеннях, де важко дотримуватися дистанції. Право остаточно вирішувати, чи потрібні маски, віддали самим школам.
Прем’єр-міністр Борис Джонсон, виступаючи в кінці серпня в одній зі шкіл, сказав, що вимагати надягати маски на уроках було б нерозумно: «Не можна чекати від школярів, що вони будуть вчитися в масках».
США: безпечно з двох років
Школи самі вирішують, чи мають носити маски їхні учні. Але представники Американської асоціації педіатрії вважають, що діти від 2 років можуть безпечно носити маски протягом тривалого часу, наприклад, весь навчальний день або поки за малечею доглядають. Винятком є лише діти із серйозними проблемами з диханням або когнітивними порушеннями. Тканинні маски виготовляють з матеріалів, що дихають, які не блокують кисень. Окрім захисту від вірусу, що поширюється крапельним шляхом, перевагою масок є те, що вони можуть заважати дітям торкатися рота та обличчя, що є ще одним способом поширення COVID-19.
ВООЗ: вирішує країна
ВООЗ радить, щоб люди дотримувалися рекомендованих практик у своїй місцевості. Але загалом вчені вважають: від дітей до 5 років не треба вимагати носіння масок. Це базується на безпеці та загальних інтересах малюків, нездатності належним чином використовувати маску без допомоги.
Діти не повинні носити маску під час занять спортом або фізичних навантажень, таких як біг, стрибки чи гра на майданчику, щоб це не загрожувало їхньому диханню. Організовуючи ці заходи для дітей, важливо дотримуватися соціальної дистанції між учнями, обмежити кількість хлопців та дівчат, що грають разом.
Підлітки від 12 років мають носити маски за тими ж правилами, що й дорослі.
Питання щодо учнів початкової школи залежить від багатьох факторів у країні та вирішується окремо (приміром, наскільки заведено проживати дітям разом з бабусями та дідусями, чи є доступ до масок у школі, якщо треба замінити їх, наскільки діти навчені азів гігієни та здатні безпечно і доречно застосовувати маски тощо).