Корисні сімейні ритуали: 6 ідей для родинних свят і традицій

Традиції родом з дитинства людина пам’ятає все життя. Для кожної сім’ї це щось своє: походи в кіно, купування новорічної ялинки, збирання грибів з дідусем о 5-й ранку… Так, в умовах воєнного стану ми не завжди можемо робити те, що хочеться. Але тим ціннішими стають моменти спільного часу разом, непорушні сімейні традиції та маленькі щоденні ритуали. Зібрали в матеріалі ідеї для ваших незабутніх сімейних подій.

Ірина Зарецька-Котруце, очільниця міжнародних таборів DEC Сamp.

Спікерка Українського форуму дитячих таборів, конференції Асоціації таборів «Лелека», Міжнародного таборового конгресу. Професійна спільнота ЛДВ (Лідери Дитячого Відпочинку) представлена таборами «Час Індиго», «MU camp», «Лазурна райдуга», «Движок», «DEC Сamp», «Аврора», «Приколка».

Сімейні традиції — це не тільки про розваги. Ось їхні чотири потужні функції:

Спільність і приналежність до «клану», яку вони створюють та підсилюють емоційні зв’язки між членами сім’ї. Регулярне повторення народжує відчуття безпеки. Саме тому ритуали багато важать для дитини: вони дають відчуття передбачуваності подій. Це можна порівняти з режимом дня для малюків, який робить світ знайомим і зрозумілим для дитини.

Батькам ритуали дарують відчуття легкості. Це структури, що впорядковують сімейне життя. Вони спрощують і полегшують побут, виставляють орієнтири, які ні в кого вже не викликають сумніву, не породжують чвар і суперечок.

Ритуали допомагають правильно переходити від одного етапу до іншого, завершуючи повний цикл. Ініціація дівчаток або хлопчиків, прощання з навчальним роком, завершення канікул, перехід в іншу школу — ці мініобряди допомагають усвідомити й відрефлексувати досвід.

Традиції необхідні і для того, щоб старше покоління могло передати свої знання і мудрість молодим. Це важливий елемент виховання, адже недарма кажуть: повторення — мати навчання. Завдяки ритуалам діти швидше стають самостійними.

6 різновидів сімейних ритуалів, до яких вам захочется долучитися

Часто сімейні ритуали зводяться до якихось великих свят — дні народження, Новий рік, Великодень, 1 вересня, День матері або День батька. Це геть несправедливо: приводів для того, щоб провести час з родиною, значно більше! Це можуть бути не тільки гастрономічні відкриття чи подарунки до свята. Спробуйте організувати щоденні, щотижневі або щорічні події для вашого сімейного кола.

Щоденні ритуали: метафоричні карти, «запитання на подушці», подяка за їжу

🌞

Привітання дня або сонця

Потрібно вийти на вулицю і сказати «добрий день» небу, землі, квітам і деревам, порадіти новому дню.

🍝

Подяка за їжу

Це може бути молитва або більш творча практика. Дітям важливо розповісти, що перед тим, як потрапити до нас на стіл, їжа пройшла довгий шлях і чимало людей брали в цьому участь. Найпростіший приклад — хліб. Його потрібно посіяти, виростити, зібрати колоски, змолоти борошно, замісити тісто і спекти. А ще на кожному етапі є транспорт, який доставляє продукт на млин, на хлібозавод, у магазин. І вже тільки потім тато купив свіжий хліб і привіз додому. Через такі ритуали діти вчаться приймати їжу з правильним настроєм і заряджатися позитивною енергією.

🛁

Ритуал перед сном

У нашій родині це обов’язкова частина дня. Ми намагаємося проводити рефлексію дня і подяку йому. Робимо це в затишній атмосфері: вимикаємо світло, запалюємо свічку, наливаємо кожному чашечку улюбленого напою. Розпитуємо одне одного: «Як минув день? Що було важливо? Що запам’яталося? Що б я зробив по-іншому? За що я вдячний?»

Цікавий досвід отримаєте, якщо придбаєте колоду метафоричних карт. Потім кожен по черзі обирає з колоди кілька карт із картинками, які відгукуються в душі саме зараз, і говорить про почуття та думки, які навіюють ці зображення.

А з дошкільнятами буде цікаво попрактикувати розповідання захопливих історій і «запитання на подушці» перед сном. Запитайте в малечі: «Хто був твоїм героєм сьогодні? Чим ти найбільше пишаєшся в собі? Про що ти мрієш? Що тебе порадувало сьогодні? Що тебе засмутило? Кому або чому ти хочеш подякувати?» Річ у тім, що ми не привчені «опрацьовувати» те, що проживаємо, і часто звертаємо увагу на те, що було не так, замість того, щоб помічати щось хороше. Буде чудово, якщо зможете прищеплювати позитивне мислення дитині змалечку.

Щотижневі традиції: фруктовий шопінг, хлопчачий і дівчачий дні, сімейна рада

Суботній похід на базар

Буде чудово, якщо тато чи мама їде з дітьми на базар: вчить вибирати овочі, фрукти, квіти, розвиває культуру спілкування. Ще можна разом їздити в магазин: і влітку, і взимку в нашій родині це невід’ємний ритуал вихідного дня.

Культурна подія

Воєнний стан вносить свої корективи в наше життя, проте щойно випадає можливість — ходіть із дітьми в музей, театр, картинну галерею. Це розширює культурні горизонти, допомагає відчути спрагу до прекрасного поза межами екранів планшетів і телефонів.

Якісний час тет-а-тет з кожною дитиною в сім’ї

Це дуууже важливо! Кожній дитині просто необхідна порція часу з одним або обома батьками, коли вона не просто спілкується з ними мимохідь, а купається в увазі. Можна організувати «хлопчачий день»: хлопчики їдуть на картинг, ідуть у барбершоп. А в інший день — похід у кафе «тільки для дівчаток»: мама ділиться з доньками секретиками, разом обирають морозиво й тістечка, обговорюють життя в родині та школі, планують відпочинок.

А ще як мама я часто проводжу ритуал «купання тільки з дівчатками», де ми запалюємо свічки й аромалампу, вмикаємо улюблену музику та релаксуємо у ванній. Потім я вчу піклуватися про своє тіло — втирати масла, крем, живити волосся масками — це корисно знати ще з дитинства. Адже турбота про внутрішній ресурс — must have для душевного здоров’я і спокою жінки.

Певна, поки ви це читали, вже придумали кілька своїх «фішечок», які допоможуть щотижня вплітати в життя щось унікальне й неповторне для кожної дитини в сім’ї.

Сімейна рада

Це такий орган сімейного самоврядування, де можна зустрічатися й обговорювати, що цікавого сталося на цьому тижні. Якщо були якісь інциденти, розбираємо, що, як і чому сталося, голосуємо за якесь нове правило, яке допоможе нам жити в злагоді.

Ще дуже важливо, щоб у вас був внутрішній сімейний кодекс правил, який можна повісити в доступному для всіх місці. Для маленьких дітей, які не вміють читати, правила можна зобразити картинками або іконками. Наприклад, малюємо велике вухо, і це означає, що поки хтось говорить, ми слухаємо, а тільки потім відповідаємо. Намальований чоловічок у будиночку означає, що кожен має право на свій особистий час і простір.

Свята дорослішання

Це мегакрута штука, яка, на жаль, не розвинена в нашій культурі, але яку можна з цікавістю освоювати. Одне з найважливіших прагнень дітей — прагнення дорослішати, тому необхідно сигналізувати їм зрозумілим чином, що це відбувається, причому на кожному етапі. Наприклад, дитина навчилася самостійно дбати про інтимну гігієну або без допомоги дорослих надягати піжаму — саме час для оплесків і маленького свята зі смаколиком.

Святкування успіхів

Нам усім дуже потрібна підтримка і визнання, навіть якщо ці успіхи, на перший погляд, незначні — перша медаль на олімпіаді, участь у спортивному змаганні (ну і що, що останнє місце!), перша висока оцінка, тато отримав бонус, мама перейшла на нову роботу. Важливо розставляти ці «якірці» регулярно. Так ми привчаємо дітей радіти навіть речам, які видаються буденними. Це збагачує життя й розвиває усвідомлену присутність у соціумі.

Сімейне планування

Планувати можна рік, квартал, місяць, тиждень і навіть день. Вкрай важливо залучати дітей до планування сімейного життя. Наприклад, відвідати 5 різних міст у відпустці або прочитати й обговорити 12 книг. Що це будуть за міста, які книги обрати? Коли діти мають право голосу в ухваленні рішень, куди поїхати родині, чого навчитися, що зробити, вони набагато охочіше «підписуються» на всі ваші ідеї, відчуваючи себе при цьому господарями плану.

Такий підхід допоможе уникнути невдоволення і критики, мовляв, самі придумали й мене не запитали чи не попередили, а в мене взагалі інші плани були на вихідні. Ця ситуація особливо гостро вимальовується в сім’ях з підлітками.

Family Reunion

Хоча б раз на рік круто збирати всю велику родину разом на вікенд. Важливо, щоб це не зводилося до застілля дорослих, поки діти надані самі собі або айпаду. Сплануйте щоденні заходи, ігри, вікторини та вечірні тематичні дискотеки. З належною підготовкою такі зустрічі принесуть максимум задоволення вам, дітям і всім членам сім’ї. Навіть якщо вони й не завжди хочуть довго перебувати поруч. Але такі активності надовго залишаються в серцях і живитимуть ваших дітей енергією протягом життя.

Єдине, чого не можна робити категорично — перетворювати ритуали на гнітючий примус, та ще й супроводжувати його загрозливими сентенціями. Мовляв, якщо не підеш зі всіма разом, то…

✔️

Натомість ритуали можна змінювати, доповнювати, вдосконалювати, пристосовувати до віку дитини, що підросла. Необхідно тільки, щоб всі отримували від них заряд позитивних емоцій. Тоді їхня головна мета — слугувати сполучною ланкою між членами сім’ї — буде успішно досягнута. Найбільшим успіхом буде, якщо й ваші діти у своїх сім’ях захочуть продовжити милі сімейні ритуали, яких навчилися у вас.

Поділитися цією статтею