Неочікуваних Івана Франка, Лесю Українку, Ольгу Кобилянську та безліч інших класиків покажуть в історично-художньому серіалі «Плеяда». На офіційній YouTube-сторінці опублікували перший тизер відеопроекту про класиків української літератури, театру та діячів мистецтв.
Творці намагались додати справжніх пристрастей та прибрати «нафталін і пафос». Над серіалом працювали з 2017 року. «Історична драма та історичне припущення — це найскладніший жанр, шалена відповідальність і виклик для всіх нас» — зазначають на фб-сторінці серіалу. Автором ідеї, продюсером та сценаристом є Наталія Яковлева, режисер — Тарас Дрон.
«Мурашки по шкірі! Вони живі!», «Надзвичайно приємно бачити таких живих, достовірних і не формалізованих по шкільному головних героїв», — коментують тизер вражені глядачі.
Проект називають «початком другої культурної революції в Україні». А реалізують за підтримки Українського культурного фонду.
Серед героїв: Михайло Драгоманов, Олена Пчілка, Василь Стефаник, Микола Лисенко, Михайло Коцюбинський. Є також лінія вигаданих персонажів.
У створенні брали участь: Остап Ступка, Дмитро Суржиков, Станіслав Боклан, Анжеліка Гирич, Марина Кошкіна, Алла Бінеєва та інші.
Назву запозичили від літературного гуртка «ПЛЕЯДА», який свго часу зростив українських класиків та створив основу української літератури і мистецтв. Збиралася творча інтелігенція з 1888 року в будинку композитора Миколи Лисенка: це була юна Лариса Косач, Максим Славінський, Олена Пчілка, Михайло Старицький та інші. Молодь навчалася у своїх видатних наставників всьому, починаючи від уроків музики до іноземних мов та основ драматургії.
«Іван Франко, Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Василь Стефаник, Ольга Кобилянська зробили українську мову сучасною і модною, літературу — потужною, якісною і високопрофесійною, Микола Лисенко і Михайло Старицький винесли її на сцену — і всі вони разом довели, що українська мова має право на існування в культурному, інтелігентському середовищі, що література українська може бути не менш захопливою і впливовою, ніж європейська, і що українці є самостійною, освіченою і талановитою нацією, що не хоче розчинитися в імперіях. І це була Перша Культурна Революція в Україні».
«Сьогодні, ми, молоді митці і громадяни Незалежної України, маємо всі умови для створення сучасної Плеяди, для взаємної підтримки і свідомих дій на благо розвитку української сучасної культури», — писали рік тому творці проекту, закликаючи всіх охочих приєднатись до створення.
Ідея стає реальною завдяки: Українському культурному фонду, Музею видатних діячів української культури, Публічній бібліотеці імені Лесі Українки, Міжнародному Фонду Івана Франка, Музею Становлення української нації та іншим.