Першу соціальну франшизу для шкіл у лікарні «Школа Супергероїв: посібник із втілення» презентувала громадська організація «Маленьке серце з мистецтвом». Це готова інструкція до дії — вона детально пояснює, як організувати та облаштувати освітній простір у лікарнях.
«Школа Супергероїв — це не тільки діти, а й вчителі, які не бояться стигми, дискримінації. Вони кожного дня приходять до дітей, займаються з ними та дарують своє тепло», — розповідає Євгенія Смірнова, засновниця ініціативи. Проект «Школа Супергероїв» — це освітній простір для дітей, які перебувають на стаціонарному лікуванні.
Засновниця Школи Супергероїв Євгенія Смірнова чотири роки йшла до цієї мети, але все змінилося, коли школу підтримала команда 1+1 медіа та особисто ведуча ТСН, куратор школи Супергероїв Наталія Мосейчук. Першим відкрився клас у відділенні ВІЛ/СНІД, а у 2018 році під час благодійного марафону у День захисту дітей «Сніданок з 1+1» зібрав понад 650 тисяч гривень для відкриття ще одного класу Школи Супергероїв у відділенні інтенсивної та еферентної терапії гострих інтоксикацій у Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит».
Над посібником організатори проекту працювали понад рік. У трьох томах пропонують покрокову інструкцію, як створити школу в лікарні за досвідом «Школи Супергероїв». Соціальна франшиза безкоштовно передаватиметься громадським організаціям, які виявлять бажання заснувати Школу Супергероїв у лікарні свого міста, підписавши договір.
У 2017 році стартувала перша Школа Супергероїв, а вже через рік у другій розпочали навчання в Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит». Над посібником організатори проекту працювали понад рік. У трьох томах пропонують покрокову інструкцію, як створити школу в лікарні за досвідом «Школи Супергероїв». Соціальна франшиза безкоштовно передаватиметься громадським організаціям, які виявлять бажання заснувати Школу Супергероїв у лікарні свого міста, підписавши договір.
Плащ Супергероя і дизайн від дітей
У школі викладають математику, українську мову і літературу, біологію, основи здоров’я, англійську мову, інформатику, географію, історію. У рамках проекту — один (або більше) обладнаний навчальний клас з яскравим ергономічним простором у приміщенні лікарні. У класі комфортно можуть розміститися від 8 до 12 учнів. Після навчання видають свідоцтво, дизайн якого розробили діти — обирали кольори, голосували.
«Хочеться, щоб для них це була цінність і хотілося забрати додому, що вони були в Школі Супергероїв, що вони — маленькі супергерої», — ділиться Євгенія Смірнова. За досягнення в навчанні дитина має можливість ходити протягом дня в плащі Супергероя і «літати по лікарні».
Суперсили на одужання
«Коли ми робили дослідження дитячих мрій, то з’ясувалося, що діти в лікарнях не мріють про гаджети чи щось матеріальне. Вони мріють стати здоровими, — розповіла на презентації кураторка проекту, телеведуча Наталія Мосейчук. — Саме зараз у лікарні Охматдит лежить маленький Юра з Карпат, і йому потрібна пересадка нирки. Гроші ми назбирали ще рік тому, але білоруська клініка поки не може знайти нирку, що підійде йому. 8-річний Юрасик мріє про це. Він так і говорить: «Хочу нирочку». Коли вони приїхали в Київ, запитала в його мами, чи все у вас є. У Охматдиті є пральні машини та інше, але вона зізналася: так хоче, щоб Юрасик навчався. Він жодного дня не був у школі. Його дуже берегли вдома, щоб не підчепити ніякої хвороби. Бо є надія, от-от викличуть. Нирка живе 15 годин і треба за цей час якось доїхати в Мінськ. Кажу, у вас на першому поверсі у відділенні є Школа Супергероїв. І коли вона передзвонила і сказала, що будуть туди ходити, не уявляєте, яке щастя було в голосі цієї мами».
Надважливою є роль вчителя в таких освітніх просторах.
«Вчитель у школі при лікарні — це особлива людина, яка витримає і яка зрозуміє біль дитини. Це зовсім інші вимоги», — зазначає Наталія Мосейчук. Прочитавши відгуки, вона не поділяє скепсису вчителів. Більшість з них хвилюються за власне здоров’я та ризики. Але вимоги є не тільки у вчителів, а й до вчителів.
Вчителям у костюмі космонавта не потрібно заходити до ВІЛ-відділення, як і до відділення токсикології. Лікарям доведеться бути трішки педагогами, а педагогам — трішки лікарями.
Важливим завданням є надати учням суперсилу на одужання.
Старт у Житомирі
У Житомирській обласній дитячій клінічній лікарні стартуватиме наступна Школа Супергероїв.
«Коли потрапляєш до лікарні, тебе турбує не так хвороба, як саме перебування. Є навантаження на тебе й хворобу. Створити умови дитині, в яких вона почувалася б комфортно в лікувальному закладі — це величезна допомога лікарям і лікуванню хвороби. Щороку в нашому закладі лікується близько 17 тисяч дітей, з них близько 8 тисяч потребують навчання», — зазначає головний лікар Юрій Довгополий.
Для реалізації Школи Супергероїв вивчали досвід у двох львівських лікарнях, при яких після 1991 року продовжували на офіційному рівні діяти школи.
1+1 медіа та громадськість звернули максимальну увагу на проблему відсутності освіти для пацієнтів шкільного віку, яку не можливо обійти. Впродовж року велика команда працювала над Положення про очну форму здобуття загальної середньої освіти в закладах охорони здоров’я і на День святого Миколая його вдалося затвердити та презентувати, саме за цим документом почнуть організовувати навчання в областях. Із 2019 року на оплату праці педагогічних працівників передбачено 12 млн гривень.
Кожен опорний заклад, який найближче розміщений до лікувального закладу, повинен надати вчителів. Робота педагога є добровільною.
У грудні 2018 року Міністерство освіти і науки разом з Міністерством охорони здоров’я затвердили Положення про забезпечення навчання при лікарні.
Передбачається, що з вересня 2019 року проект «Школа у лікарні» діятиме в обласних центрах та містах обласного значення. Кожен опорний заклад, який найближче розміщений до лікувального закладу, повинен надати вчителів. Робота педагога є добровільною.
Уже виділено 12 млн грн на зарплати вчителів, які прийдуть працювати у школи при лікарнях.