Модні, практичні та незалежні — київський портрет покоління Z

Кажуть, типові представники покоління Z жити не можуть без смартфонів, не особливо поспішають вступати до вишів та більше довіряють блогерам, ніж ЗМІ. А як насправді — знає Наталія Бухалова, гендиректорка Української маркетингової групи. Вона займалася глибинним дослідженням «зетів», які народилися та проживають у Києві, та поділилася спостереженнями зі слухачами тренінгу в Хабі «Освіторії». Ми занотували для вас найцікавіші тези, а також підготували ексклюзивне відео з виступу Наталії Бухалової.

Відео — Олександр Папіш

Хто вони, покоління Z?

Покоління Z — молоді люди, народжені в період із середини 1990-х до середини нульових. Їм від 14 до 22 років. Наприклад, Даня. Йому 17, він із забезпеченої київської родини, навчається в приватній школі та є типовим «зетівцем», який і поділиться з вами секретами всіх своїх прагнень.

Одним з найважливіших для покоління Z запитань є «Навіщо?». Наприклад: «Навіщо це потрібно вам, моїм батькам?» і «Навіщо це потрібно мені самому?». Вони можуть повністю присвятити себе вирішенню певного завдання, головне — точно знати «навіщо». Якщо дорослі будуть змушувати, тиснути — фідбеку не отримають. Адже «зети» мають величезне внутрішнє бажання робити те, що хочеться їм, а не те, що «робити необхідно».

Краще втомитися від того, що подобається, ніж просто бути задовбаним!

Назар, 16 років

Круто досягати власних цілей, а не тих, які хтось нав’язав. Круто бути щасливим!

Євген, 14 років

Хочуть бути значущими у світовому масштабі

Для Z важливо відчувати, що вони потрібні цьому світові, та ставати прикладом для інших. Так, «зети» люблять, щоб їхні ідеї розділяли та «шерили». Чому? Їх це шалено мотивує! І саме так вони відчувають себе яскравими, успішними, значущими. «Зети» кажуть, що раніше можна було бути «тупим», а от зараз це геть немодно. Модно бути активним і всебічно розвинутим.

Треба вміти підтримати розмову на різні теми — і про техніку, і про книги, і про музику… Слід постійно вдосконалюватися.

Костя, 17 років

Хочу розвивати аеродинамічну галузь в Україні. Тому обрав КПІ.

Віталик, 15 років

Щоб іти в ногу з трендами, Z використовують різні «корисні» канали. В їхніх смартфонах — десятки додатків. Не факт, що використовують бодай половину, але це через страх пропустити щось важливе. Вони бояться, що від них можуть відвернутися друзі, якщо будуть «не в темі». Для цього страху є спеціальний термін: FOMO (fear of missing out).

У мене встановлені Wikium, Duolingo, Поліглот — треба вчити мови, розвивати мозок. Але я про них часто забуваю. Буває, через два тижні згадаю.

Юля, 19 років

Зараз модно читати антиутопії типу «1984» або «Атлант розправив плечі». Не всі розуміють, про що там. Але можна запостити в Інстаграмі, щоб всі думали, що ти типу розумний.

Льоша, 19 років


Не вміють чекати й розраховують на швидкий результат

«Зетам» як нікому підходить кредо «тут і зараз». Вони не хочуть бути зв’язаними ані іпотеками, ані дітьми та родинами: «А що, як завтра я захочу полетіти в Індію та спати на підлозі?», «А що, як захочу вступити в інший виш?».

Для Z на першому місці відчуття свободи: «Не планую надовго = не хочу зобов’язань». Смаки та пріоритети «зетів» стрімко змінюються. Сьогодні курси малювання, а завтра бокс.

Краще б підкачатися, але мені прикольно писати код — запустив та одразу побачив прогрес… Це не так, як качаєшся-качаєшся, і дуже довго нема прогресу…

Льоша, 14 років

Не бояться помилятися

На відміну від «міленіалів», які сприймають помилки дуже болісно, «зети» з гумором ставляться до «провалів». Для них це не більше, ніж досвід. Якщо навіть щось не виходить — легко перемикаються на щось інше. Кажуть: «Краще відсутність перемог, ніж сидіти склавши руки».


Я завжди вважаю, що той досвід, який нібито негативний і начебто мені нічого не дав — це теж результат. Я розумію, що це теж моє якесь особисте розуміння, що буде далі.

Женя, 21 рік


Цінують практичність

Представники Z не надто задоволені станом освіти в Україні. Школу та університет вважають «постійним нетворкінгом», а не джерелом практичних знань, які можна застосувати. Сперечаються з батьками, які хочуть відправити їх на магістратуру, адже вважають, що набагато важливіша спеціальність, яку оберуть, і що краще вивчати поглиблено щось одне — економіку, наприклад.

«Зети» певні, що корисно вивчати й знати іноземні мови, ділове та міжособистісне спілкування, технології.

Вони розуміють: вчитися треба, але хочуть новаторського підходу від викладачів — наприклад, їм була б до душі дисципліна «Мистецтво самопрезентації». «Зети» кажуть, що набагато корисніше вчитися писати круті резюме, ніж нудні довгі конспекти.

Типовий представник Z скаже вам, що між закінченням школи та вступом до універу йому потрібен додатковий рік для усвідомленого обрання професії.

Я не був готовий так швидко вибрати, із чим пов’язати своє майбутнє життя. Я ж нічого не пробував ще і не знаю! Класно, як в Америці — gap year. За цей час можна розібратися в собі, зрозуміти, чого саме ти хочеш, спробувати робити щось.

Льоша, 19 років

Мої батьки не зрозуміли б цього. Усі мої друзі вступали. Навіть у мене, коли дізнавалася, що хтось не вступив, виникало відчуття, що щось з ним не те.

Настя, 20 років

Цікаво й те, що практичні «зети» схильні до прокрастинації. Можуть відвідувати різні курси, вивчати купу статей, а не займатися реальними діями.

Мислять глобально

Примітка — мислити глобально «зетам» допомагають мандрівки. Вони люблять відчувати «культурний шок» — спати на холодній підлозі в екзотичній країні, відвідати Балі, Корею, Японію. Тримають у думці можливість навчання й роботи за кордоном. Найдоступнішими варіантами називають Польщу та Німеччину.


Берлін схожий на Київ на максималках. Жити комфортніше, все зручно.

Макс, 14 років

При цьому «зети» не думають про те, щоб назавжди залишити Україну.

Люблять свободу. І мамині котлетки

Батьків представники Z вважають «прикольними», «друзями». Їм імпонує, що мами й тата намагаються виправити помилки бабусь і дідусів, тому виховують менш суворо, намагаються зрозуміти свою дитину. Відзначають і те, що батьки багато працюють, тому часу на живе спілкування не вистачає. Недоліками своїх батьків «зети» називають гіперопіку. У них складається враження, що батьки керують їхніми життями та намагаються взяти його під контроль. «А ми хочемо свободи й самостійності» — констатують пригнічені цим фактом Z.

«Зети» хочуть отримати повну свободу в прийнятті рішень: «Батьки мають цікавитися, ким я хочу бути, і дати змогу брати участь у прийнятті рішень».

Попри свободолюбність, «зети» так звикли до комфортних умов проживання, якими забезпечили батьки, що не поспішають винаймати власне житло та залишати родинне «гніздечко». Їм до вподоби гарячі сніданки та вечері, а ще вони зовсім не розуміються на квитанціях за комуналку.

У мене хороші житлові умови, постійно є їжа, речі завжди випрані. Абсолютно безтурботне життя, жодних клопотів. Тобто моє бажання жити окремо було б аргументоване лише тим, що хочеться свободи.

Настя, 20 років

Хай там як, «зети» певні, що до 30 років у них у житті все складеться «традиційно»: весілля та діти, але вони самі при цьому бачать себе покращеною версією батьків.

Краще почуваються в інтернеті

Покоління Z більше й охочіше спілкується в телефоні, ніж у реальному світі. Його представники зізнаються, що погуляти на вулиці їм майже ніколи не вдається: «уроки, потім репетитори і додаткові завдання, а з друзями елементарно графіки не збігаються, хіба що на вихідних».

А ось в інтернеті для «зетів» є все й одразу: і друзі, і навчання, і розваги. Вони жартують: «Коли я розмовляю, то мені здається, що роблю це вдвічі повільніше, ніж друкую. Які емоції висловлювати в живому спілкуванні? Мені було б корисно позайматись із репетитором з міжособистісного спілкування!»

Багато знаю про людей, з якими не спілкуюся саме тому, що підписана на їхні акаунти в Інстаграм. А вони — на мій. Коли ми зустрічаємося, то всі в курсі, що відбувається в житті один одного.

Вероніка, 21 рік


Мають власних авторитетів

Щоб розвантажити голову від навчання, «зети» дивляться серіали. Кажуть, що в тренді — несподівані повороти сюжету. Наприклад, у «The end of the fucking world», «Game of Thrones», «Black Mirror», «Mister Robot», «Breaking Bad», «Sherlock», «Vikings». Український серіал «Школа» про те, як живуть наші школярі, теж дивляться, щоб порівняти зі своїм життям.

У фаворі у Z так звані залипальні відео-антистрес. Це ролики з короткими кадрами про що завгодно — наприклад, як електропилка спилює гілки дерев.

«Зети» поважають «реп нової школи». Це стиль з брутальними текстами, в яких часто можуть траплятися нецензурні слова. Серед популярних виконавців: Kendrick Lamar, Drake, Lil Pump, Kizaru, T-fest, PhraoH, Скриптонит, Face, Oxxxymiron, Miyagi & Эндшпиль.

Танцювальну музику «зети» теж слухають: хаус із «прямою бочкою» (коли бас чітко виділяється) — Елджей, Feduk. Серед українських виконавців у тренді Монатік, «Мозги», «Время и стекло». Школярки Z полюбляють K-Pop — корейських популярних виконавців.

Серед влогерів-улюбленців покоління Z варто згадати Івана Гая, Сашу Спілберг, Катю Клеп.

Ще один зет-тренд — відео вайнерів. Вайни — короткі гумористичні історії про стосунки в парі, з друзями, батьками, про роботу. Подивіться вайнерів: Мадам Кака, Настя Івлєєва, Євгеній Кулик, Юрій Кузнецовський.

Звісно, зети грають в онлайн-ігри. Серед улюблених — «танчики», Dota, CS GO і Assassin’s Creed.

Авторитети «зетів» — новатори, інтелектуали, які не зупиняються на досягнутому та кайфують від процесу.

Модні та аполітичні

«Модно бути модним» — кажуть «зети» і підкреслюють, що для них важливо справляти враження на інших. За допомогою зовнішності включно! «Я маю бути крутим. Або «здаватися крутішим», ніж є насправді» — кажуть «зети» і наводять приклад: краще приїхати до клубу на Uber, ніж на простенькій власній автівці. Адже якщо ти на таксі, то для всіх ти «темна конячка».

До політики в «зетів» нейтральне ставлення. Вони кажуть, що не довіряють політикам і не вірять, що можуть реально вплинути на щось, а новини по ТБ не дивляться взагалі: «там суцільний негатив». А негатив «зети» стараються блокувати одразу, навіть роблять це на підсвідомому рівні. Менше з тим, завдяки блогерам та смішним мемчикам вони завжди в курсі найгарячіших новин. Політичні теми з друзями не обговорюють, тому що більшість із них — аполітичні.

Якщо щось стосується того, що відбувається в Україні, — дивлюсь передачу Щура, реально прикольно.

Костя, 16 років


Екологічно свідомі

Покоління Z поважає бренди, які піклуються про екологію. Багато «зетів» займаються сортуванням сміття, беруть участь у волонтерських програмах з охорони довкілля, практикують вегетаріанство. Сто разів перевірять, купуючи куртку, чи не вбили гусей заради її пошиву, — обирають синтапон.

Я намагаюся не купувати пластик. Дивлюся на продукт і шукаю, чи можна переробити упаковку. Не купую пластикові торбинки, є спецмішки для цього.

Варвара, 16 років

Витрачають системно

«Зети» кажуть, що гроші для них — можливості, ключ до свободи дій та втілення ідей. Але уточнюють, що ніколи не рахували, скільки конкретно їм необхідно для щастя. Досліджуваним київським «зетам» батьки дають 1500 гривень на кишенькові витрати, а вони самі називають себе «смарт-покупцями» — купують якісне, хоч і дороге.

Витрачають системно: розподіляють місяць по тижнях і коли витрачають більше, решту часу живуть на залишок. Але можуть одразу почати менше витрачати, щоб зекономити на квиток улюбленої групи.

Якби на представника Z звалилися «зайві» 2–3 тисячі гривень, то вони вклали б гроші в свій проект, криптовалюту, витратили на навчальні курси або мандрівку.

У мене є основний баланс і недоторканний запас — 10 % від усіх моїх надходжень. Це в школі розповіли на уроці економіки, ну і я сам для себе так вирішив.

Михайло, 16 років

Планують працювати на себе

У першу чергу від роботи «зети» хочуть отримувати задоволення. Грошей має бути «достатньо», а такий фактор, як «слава» — теж не на останньому місці: треба ж «зазвучати у світовому масштабі». Прагнуть відкрити свою справу, щойно закінчать університет. Готові для цього працювати ночами, але все-таки здобути незалежність.

На роботодавця — не подобається: є кар’єрна драбина. А коли в тебе своя компанія — у тебе необмежені можливості, усе залежить тільки від твоїх талантів. Ти можеш їх розвивати скільки завгодно.

Макс, 14 років

Є й інші, які готові працювати в компаніях. І ось які мають вимоги: керівник має бути ментором, а не жорстким критиком. Компанію хочуть обрати міжнародну, з вільним гнучким графіком: «Якщо я не виспався, не маю бігти в офіс на 9 ранку». Також серед вимог — оцінка фінального результату з поясненнями, екологічність бізнесу, корисність для суспільства та мінімальна зарплата від 10 тисяч гривень.

Zагальноукраїнський портрет покоління Z

Після створення портрету київського покоління Z Українська маркетингова група (UMG) планує розширити цей проект на всю Україну. Триває збір анкет для дослідження «Zагальноукраїнський портрет покоління Z». Його мета — більше дізнатися про сучасну українську молодь, їхні звички, смаки, переконання. Це допоможе вчителям та батькам краще розуміти своїх дітей та учнів, а їхнім майбутнім роботодавцям — знати потреби та вимоги наступної генерації працівників.

У дослідженні запрошують взяти участь юнаків та дівчат віком від 14 до 22 років.

Для цього до 10 лютого треба заповнити нескладну анкету за посиланням.

Поділитися цією статтею