Розсекречуємо формулу особистого бренду та розповідаємо, як його збудувати з нуля. Ви дізнаєтесь про складові та стратегію персонального бренду та навчитесь обирати найвигідніші інструменти для комунікації з аудиторією.
Довідка
Ніна Левчук працювала 10 років у топових міжнародних компаніях та стартапах Кремнієвої долини, є керівником Google Marketing Solutions у Центральній та Східній Європі та автором програми «Менторинг для керівників», а також заснувала першу в Україні Google Digital Academy для жінок.
Навіщо вчителю персональний бренд?
Особистий бренд — це те, що про вас думають інші як про особистість та професіонала. Він допоможе сформувати навколо себе аудиторію, яка довірятиме вам як спеціалісту та буде готова купити ваші продукти. У випадку вчителя це семінари, лекції, майстер-класи. Популяризувавши особистий бренд, вам буде простіше отримати роботу мрії, паралельно розвиваючи власний бізнес. Яскравий зірковий приклад — людина-бренд Ілон Маск, який відкрив власну школу, і миттєво з’явилися тисячі охочих там навчатися.
Персональний бренд стане в пригоді вчителям, які мають недостатньо годин у школі й хочуть монетизувати свій час, займаючись фрілансом. До речі, до 2020 року 40% робочої сили у світі становитимуть саме фрілансери! А щоб витримати конкуренцію, потрібно зайнятись формуванням персонального бренду вже сьогодні.
Цікава статистика: якщо ви керівник і маєте персональний бренд, це на 77% підвищує шанси залучити цінних співробітників та втримати їх. Саме тому власники бізнесів шукають на позиції топ-менеджменту людей з добре пропрацьованим персональним брендом.
З чого почати?
З визначення, яка ваша соціальна роль і хто ви є для аудиторії. Згадайте, як зараз багато розвелося «банкірів-бігунів», «танцюючих бізнесменів», «спортсменів-шоуменів». Багато медійних персон поєднують у собі на перший погляд «несумісні» соціальні ролі, і саме тому ви їх добре запам’ятовуєте. Це те, що виділяє цих і без того відомих людей на фоні інших.
Це правило працює для всіх. Для прикладу візьмімо дітей, які мають багатомільйонні блоги в YouTube. Суміщено дві соціальні ролі: «дитина, школяр» + «блогер». У дорослому світі точно так само! Кожен з нас має свою соціальну роль.
Коли я запитую жінок про їхню соціальну роль, то часто чую «Я мама, дружина, донька, сестра, бухгалтер, менеджер». Але питання ось у чому: чи за всі соціальні ролі нам готові платити? Які з наших соціальних ролей можуть допомогти нам у створенні персонального бренду?
Формула особистого бренду
Щоб розібратись у поставлених вище питаннях, пропоную наступну формулу особистого бренду:
(Експертні ролі + Соціальні ролі + Особистість) х Комунікація
Деталізую кожен пункт, сукупність яких зробить вас унікальним та особливим поміж тисяч інших.
Експертні ролі
Це все, що пов’язано з роботою та бізнесом, ваша експертність і діяльність. Це може бути як ваша професія — вчитель, так і ваша експертна роль мами чи тата. Для прикладу: я — спеціаліст із маркетингу, продажів, стратегій та створення особистого бренду.
Соціальні ролі
Відображення вашої ніші в суспільстві. Людина може доносити ідеї гендерної рівності, популяризувати науку, підтримувати розвиток спорту. Одна з моїх соціальних ролей, наприклад, — розвиток кар’єрних можливостей для жінок. До соціальних ролей можуть належати і ролі в сім’ї, якщо ви вирішите зробити їх частиною бренду.
Особистість
Набір персональних якостей. Це не обов’язково м’якість чи доброзичливість. Є знані успішні бренди, які будують особистий бренд на сарказмі, різкості, підколках. Головне — бути в тренді.
Ці три ролі зроблять вас унікальним, а регулярна й продумана комунікація залучить потрібну аудиторію.
Щоб зорганізувати правильну комунікацію, слід задіяти всі доступні платформи, в першу чергу — соцмережі. Важливо: будьте готові транслювати інформацію однаково на всіх платформах, не розділяючи їх на «соцмережу для друзів», «соцмережу для роботи» — результат буде значно нижчий.
Трансляція інформації про свої соціальні ролі має стати для вас життєвою рутиною. Якщо діятимете злагоджено, то скоро вам не треба буде представляти себе — всі й так знатимуть, що ви вчитель / архітектор / людина, яка займається соціальними проектами. Ви асоціюватиметесь у людей з тією соціальною роллю, на якій робите найбільший акцент.
Стратегія та складові персонального бренду
Перед тим, як розробляти стратегію, дайте відповідь на запитання: «Навіщо мені це потрібно?» Розвіюю ілюзії: формування особистого бренду — довгостроковий процес, і вам знадобиться вибухова внутрішня мотивація, щоб не кинути все на півдорозі.
Раджу провести сумлінну підготовчу роботу. Загугліть своє ім’я та прізвище, вивчіть інформацію та видаліть все, що теоретично може вас скомпрометувати: різкі висловлювання в соцмережах, неоднозначні картинки та фото з вечірок, жарти, які не всі можуть інтерпретувати правильно.
Потім починайте розробляти стратегію персонального бренду. Перерахуйте й запишіть на папері всі свої соціальні ролі та найяскравіші риси особистості. Далі маєте визначити, що з цього будете транслювати публіці, а що зостанеться тільки при вас.
Три складові персонального бренду:
1
Те, ЩО ви говорите про себе.
2
ЯК і ДЕ ви говорите про себе.
3
Те, ЩО ГОВОРЯТЬ про вас. Саме на третю складову ви ніяк самі вплинути не можете.
Тому треба постійно підвищувати свою експертність, отримувати нові знання та досвід, ділитися з вашою аудиторією успіхами. Щоб контролювати те, що про вас говорять інші, треба самому ініціювати комунікацію з аудиторією, розуміти її цілі та стратегію. Що активніше ви працюєте над першими двома складовими, то більше контролю матимете над третьою.
Як вийти на «свою» аудиторію?
Як би просто це не звучало, найголовніше в просуванні особистого бренду — щире розуміння потреб людей, для яких ви збираєтесь транслювати свої соціальні ролі. Ти робиш щось для когось — тобі за це теж щось дають натомість. Простий закон, який працює скрізь.
Тож з’ясуйте потреби споживача вашого персонального бренду. Запитайте себе: «Що корисного я зможу дати цій аудиторії?» Коли аудиторія бачить, що ви для неї корисні — починає рефлекторно розносити інформацію про вас у своєму колі. Спрацьовує сарафанне радіо.
Добре, якщо у вас переплітаються кілька соціальних ролей: мама й креативна викладачка фізики, тато й автор нового методу вивчення англійської мови. Так ви одразу станете цікаві двом величезним пластам аудиторії — і батькам, і іншим вчителям, які зможуть у вас навчитися чогось цікавого й корисного.
Вибір майданчиків для комунікації з аудиторією
Онлайн-інструменти
Подумайте про те, де в інтернеті ваша цільова аудиторія буває найчастіше. Якими соціальними мережами користуються ці люди? Які блоги та медіа вони читають? На які профільні ресурси підписані?
Оберіть 3-4 онлайн-майданчики, де виставлятимете регулярний і якісний контент — Facebook, Instagram (чи Вehance), блог на Medium і колонка в профільному медіа (домовляйтеся, журналісти часто раді такій співпраці). Якщо ви — хороший спікер, створіть канал на YouTube.
Офлайн-інструменти
Конференції, виступи, нетворк-заходи, публікації в медіа, участь в ефірах телеканалів та радіоефірах — усе це приклади дієвих офлайн-інструментів для співпраці з аудиторією.
Ви можете запитати — але як стати спікером заходів, якщо вас поки ніхто не поспішає запрошувати виступати?
Усе просто: самі пишіть організаторам і хтось із них обов’язково відгукнеться. 60% можуть відмовити, але залишаються 40%, які неодмінно дадуть вам шанс проявити себе. Створіть міні-презентацію, яка допоможе людям зрозуміти, хто ви є і яка ваша місія.
Якщо ви пишете блоги, але вас читають мало, використайте трюк, який активно «юзають» блогери-початківці — «агрегування інформації». Наприклад, тема вашого блогу — освітні програми. Вас як представника освітніх програм поки ще ніхто не знає. Ваш дії: треба зібрати найкорисніший, найрізноманітніший контент, розробити публікації в стилі «ТОП-5…», «ТОП-10…» та розмістити їх спершу у своїх соціальних пабліках.
А далі — корисний трюк. Заходите на сторінки освітніх пабліків, лідерів освіти та шукаєте теми, які стосуються освітніх програм. У коментарях залишаєте посилання на свої пости. Гарантую, що цей простий прийом забезпечить збільшення читацької аудиторії.
Обов’язково цікавтесь у своїх підписників, про які теми їм цікаво було б почитати. Не чекайте миттєвого шквалу відповідей, усе відбуватиметься поступово.
Монетизація
Коли аудиторія сягне хоча б тисячі підписників — варто почати роботу над монетизацією вашого блогу, адже ваша аудиторія гарантовано захоче купувати інтелектуальний продукт — майстер-класи, семінари. Рекомендую знімати такі заходи на відео і найцікавіші «тізери» викладати в соцмережі. Як і «живі» відгуки тих, хто вже побував на зустрічах — це хороший анонс для наступних заходів.