Технології все більше поглинають молодь, а сучасні діти вже цілковито належать до цифрової ери. У США почали активно використовувати це в освіті. І як стверджують — досить успішно. Приклад цьому — школа Quest to Learn, де у навчанні дітей використовують не тільки технології, а й комп’ютерні ігри.
Школа, де панують квести
Quest to Learn — зовсім молодий освітній заклад Нью-Йорка, діє з 2009-го. Навчання тут починається з 6-го і триває по 12-ий клас. На перший погляд ззовні, школа нічим не відрізняється від інших. На її стінах не зустрінеш безліч моніторів чи планшетів. Але різниця в тому, що діти тут напрочуд вмотивовані та зосередженні на навчанні.
І все це зробили засновники з Інституту Play, які вирішили створити середовище для школярів, що буде навчати за допомогою відеоігор. Якщо дитину важко відучити від захоплення комп’ютером, то слід зробити його корисним. Так виникла перша у світі школа, в якій навчання побудоване на відеоіграх.
Діти вчаться використовувати простір, правила, квести, ігрову механіку та ігрові цілі. Таку модель застосовують у школі до всього, навіть до розкладу. І якщо в когось на початку ще виникали сумніви щодо успіху такої методики, то згодом їх розвіяла статистика. У 2013-му році 56% учнів школи Квест отримали найкращі показники в місті за державними іспитами з вивчення англійської мови. А 43% перевищили загальноміські показники з математики.
В чому секрет школи та її квестів?
Слово «квест» означає різновид активних ігор, в яких використовують інтелект та логіку. Зазвичай група виконує певні завдання в ігровій формі, де можна застосувати багато можливих варіантів вирішення.
У школі Quest to Learn використовують ігри як ретельно розроблені навчальні системи. Програма закладу відповідає стандартам освіти, але вона побудована за принципом будь-якої відеогри, що легко «затягує» дітей в процес навчання. Так само, як і світовий культ серед геймерів World of Warcraft поглинає у свій ігровий світ.
За допомогою навчальних квестів учні здобувають знання і переходять на новий рівень. Як стверджують у школі: змінюється не мета навчання, а засоби її досягнення. На перший план виходить обмін знаннями, зворотний зв’язок, роздуми над кожною дією і його наслідками та постійний перехід на наступний щабель.
«Нам слід надати дітям та підліткам більше можливостей — потрібно створити систему, яка дозволить їм зростати, виходити за рамки, давати раду складним проблемам. Ігри дають величезний простір можливостей, де кожен гравець відчуває, що здатний на все», — ділиться одна з творців концепції школи Quest to Learn Кеті Сален.
Система дозволяє використовувати як основу для навчання віртуальні світи ігор — як-от LittleBigPlanet і Civilization. Це дозволить дітям розвивати стратегічне мислення та вирішувати складні завдання, які перед ними ставлять викладачі. Школярі мають навчитись також сприймати чужу точку зору.
Навчальний процес
Такий підхід до навчання це ніяк не означає, що діти цілий день граються. Всі учні отримують доступ до ноутбуків, за допомогою яких вони вивчають різноманітні предмети. Кожне з чотирьох щоденних занять триває 90 хвилин. При цьому школярі вивчатимуть по два предмети одночасно. Наприклад, існують уроки, на яких учні отримують необхідні знання як з математики, так і з англійської мови. Тобто гра чи квест розроблені так, що під час проходження завдань учень набуває знання з різних дисциплін.
Один триместр школи складається як в комп’ютерній грі з компонентів: Місія та Рівень Боса. Місія триває близько 10–15 тижнів, яка має свої невеличкі етапи — квести. Це щось схоже на теми у звичній нам школі. Кілька уроків можуть складати один квест. А наприкінці кожного квесту школярі проходять оцінювання.
Оцінювання тут — обов’язкова частина у процесі навчання. Зазвичай, вчитель веде спостереження за грою та оцінює кожного учня. Але в школі Квест цей процес відрізняється від звичайних американських оцінок з літерами. Навряд чи тут будуть низькі бали. Замість них школярі отримують звітні картки з рівнем досвіду, на кшталт рівня у комп’ютерній грі, як-от «новачок» чи «майстер».
Ігри демонструють одразу, чи на правильному ти шляху. Таким чином школярі знають, на якому рівні прогресу вони перебувають з певного предмету. Вони можуть зробити висновки та обговорити це як з викладачем, так і з іншими учнями. Помилки тут не сприймаються як серйозне покарання, це можливість спробувати ще раз пройти гру-матеріал. Адже в іграх є декілька життів, а це значить — кілька шансів для успішного виконання завдання без звичних нам поганих балів.
Також діти виконують традиційні тести та задачі, навіть допомагають проводити інколи урок. Учні розробляють ігри, де застосовують навички вирішення проблем, можуть працювати групами та виконувати вправи з планування команди або виконувати одне велике завдання на малих етапах впродовж 10-тижневої програми. Наприкінці триместру чи семестру діти в Q2L створюють власні проекти та проходять тести. Цей двотижневий період має назву Boss Level.
Кожен учень має свого закріпленого за ним куратора, який проводить з ним аналогові «класні години». Там можуть обговорити процес навчання, вирішувати якість разом проблемі та планувати подальше дії у навчанні. Батьки також контактують з куратором.
Чого можна навчитись з відеоіграми?
Завдання для дітей на кожному рівні навчання та кожному грейді — різні. Може бути, наприклад, за ціль клонувати динозавра та створити для нього хорошу екосистему. Для цього учневі потрібно застосувати знання з біохімії, генетики, екології та молекулярної біології. Це звичайний урок біології школи Quest to Learn в дев’ятому класі.
А настільна гра від вчителя-засновника Quest Росса Флатта допомагає школярам уявити неолітичну революцію разом з мисливцями-збирачами, фермерами та домашніми тваринами. Віртуальна демонстрація допомагає учням детальніше зрозуміти кожен процес.
Які вони, уроки в Q2L?
Основу навчання складають декілька предметів, а з кожним класом додаються нові та урізноманітнюється їхній напрям. «Точка зору», «Світи коду», «Як це працює», «Буття, простір і місце» та ще багато інших. Для нас предмети мають трохи незвичну назву, але кожна — це синтез декількох звичних дисциплін.
«Точка зору» — предмет, в якому поєднали англійську мову, літературу та вміння користуватися мультимедійними ресурсами. Тут учні читають тексти різних жанрів, пишуть свої, вивчають Шекспіра та драматургію.
«Як це працює» — предмет охоплює математику і природничі науки. Учні можуть ефективно розробити експеримент з усіма точними розрахунками, а потім, використовуючи знання з біології, дізнатися, як можливо клонувати динозавра чи інших тварин.
«Буття, простір і місце» — об’єднує географію, історію, культуру та політичний устрій США. Учні можуть впродовж року бути шпигунами, які проходять квести даної тематики та з’ясовують причини американської революції.
«Світи коду» — це вивчення математики та англійської, також все в іграх та квестах. Наприклад, учні застосовують розділ геометрії — стереометрію не тільки для вивчення фігур у просторі, але й як можливість створити дизайн стадіону.
А такий предмет як «Спорт для мозку» дозволяє учням обирати, що саме вивчати — чи дизайн ігор, чи образотворче або медійне мистецтво.
Не менш важливий предмет «Оздоровчий», де школярів навчають відповідально ставитись до здоров’я у фізичному та емоційному понятті. А тричі на тиждень школярі займаються спортом, двічі — мають заняття, присвячені здоровому харчуванню, емоційному та соціальному здоров’ю.
Квест для всіх
Якщо Quest to Learn була однією з перших шкіл у світі з унікальною методикою навчання, то три роки тому створили подібну школу ChicagoQuest. Інститут Play також перебуває на етапі переговорів зі шкільним округом Денвер, щоб відкрити й там подібний навчальний центр. Адже мета одна — створити якомога більше квестових закладів.
Інститут також заохочує вчителів до такої моделі навчання. Тому пропонує спеціальні «дизайнерські пакети», веб-семінари та багато ігор і навчальних матеріалів, щоб вони могли це використовувати у себе та розвивати ігрову діяльність у класах.