Попереду ціла вервечка зимових свят, на які малеча чекає подарунків. Тож час готуватися, зважаючи на бажання та гаманець. Знання тенденцій у світі іграшок теж не буде зайвим. Якісь трендові іграшки — прості й доступні, ідеї ігор можна взяти на озброєння, а те, що цікавить сучасних дітей, — не лише дороговказ для шопінгу, а й корисна інформація про них самих.
Табі-лапки та pop puck
Одна з найбільших цінностей сучасного світу: спокій, позитивний настрій, психологічне здоров’я, нейтралізація наслідків стресу. Кількість розробок на цю тему, на думку експертів, лише зростатиме. Найпростіше — іграшки-антистреси, різноманітні назви яких ми не перший рік запам’ятовуємо.
У поточному році хітом став новий різновид сквіша, тобто виробу з матеріалу, який легко зминається та поновлює форму. У Китаї зробили силіконові сквіші у формі лапи (переважно, кота, але можуть бути й інших тварин). Така іграшка, якщо її кинути, прилипає до поверхні, а потім залишає слід. Нову забавку блогери моментально перетворили на челендж у TikTok. Є цікаві завдання, а є й такі, що бісять батьків: приклеїти до стелі або зафільмувати, як лапка відвалюється та падає на когось. Діти також колекціонують табі-лапки, бо їх чимало різновидів: різних форм, розмірів, кольорів — як звичайна гама, так і «кислотно-яскраві», пастельні, такі, що світяться в темряві, кольори. Матеріал теж варіюється за липкістю, м’якістю, пружністю. Найкреативніше заняття з лапкою: прикрашати її глітером, конфеті, намистинами, кольоровим піском чи тирсою, фарбувати та демонструвати результат у соцмережах.
Якщо табі-лапа — скоріше забавка, ще одна новинка,то pop puck (поп пак) — це справді розрядка для мізків, антистресор. Це щось середнє між брелоком та поп-ітом. Така собі невеличка платформа з двома магнітами. Власник перебирає їх пальцями: великим витискає одну шайбу в повітря та підхоплює платформою. Магніти при цьому постійно міняються місцями. Це MagFlip, тобто магічний кидок. Але є й простіші заняття: можна пересувати один магніт платформою туди-сюди.
Іграшки для соціально-емоційного навчання
Боротьба із зайвим стресом породила ляльок для соціально-емоційного навчання дитини, присвяченого психологічному здоров’ю. Уже не дивують ляльки, що навчають розпізнавати якусь емоцію: сум, радість, подив. І це не лише герої мультфільму «Думками навиворіт 2». Ляльки, тваринки та монстрики з яскравою мімікою мають попит.
Та є іграшки, що демонструють не почуття, а стиль поведінки. Наприклад, ляльки Повна надії, Миролюбна та Граційна йдуть у комплекті зі щоденниками емоцій, з листівками для друзів. Історії про них та інформація у мовних модулях спонукають дітей до добрих вчинків, до різних способів підняти настрій собі та оточенню, до антистресових вправ. З тієї ж тематики Барбі, що медитує, монстрики Любов, Спокій, Радість, до яких додається книга з вправами, тощо.
Пухнастики з непередбачуваними реакціями
Як і колись, малеча любить м’якенькі іграшки. Але нині в них також додають елементи для розвитку емоційного інтелекту. Іграшки підтримують діалог, а дитина має правильно знайомитися, комунікувати, вживати слова ввічливості. Також іграшкові улюбленці реагують на дії маленького власника муркотінням, фирканням та іншими звуками. Найновіша фішка: реакції індивідуальні та непередбачувані. Точніше вони запрограмовані для різних партій по-різному. Одна інтерактивна кішка на чухання за вухом реагуватиме з вдячністю, а інша — негативно. Усе як у житті: дитині доведеться спостерігати, робити висновки та шукати підхід до іграшкового друга. Експерти вважають що це новий крок у покращенні навичок комунікації дошкільнят.
Змалечку — розумний друг
Для найменших м’які іграшки — це класика. Але, як свідчать експерти, нині батьки цінують, щоб у прямому сенсі вже з люльки ляльки виконували ще й освітні функції. Окрім тактильного досвіду (ділянки різних тканин, хутра, наповнювачів), простих звукових елементів, дзеркальця, кнопок, частин, що рухаються, вони мають модулі з інформацією. Ідеться про кольори, форми, цифри, літери. І все це в іграшках, які призначені малюкам до року! Не всі вчені та освітяни схвально дивляться на такі навчальні перегони, є свідчення, що надто ранній розвиток якраз пригнічує емоційний інтелект, уяву, креативність. Але виробники просто вдосконалюють те, що купують. У сучасних інтерактивних іграшок є навіть режими за віком дитини: на пів року, 9 міс, рік тощо. Тобто один і той самий, приміром, ведмедик навчатиме свого маленького господаря у шість місяців одного, а в 9 — іншого, що цікаво за віком. Не доведеться міняти першого друга.
Плюшеві анімешки та монстрики
Бажання притиснути до грудей щось м’яке і тепле в останні роки є не лише в малечі. М’які іграшки у 2024 лідирують, адже вони заспокоюють, дають відчуття безпеки та комфорту. Але, приміром, підліткам хочеться, аби їх комфортер виглядав зовсім інакше, ніж дитячі забавки. Тож у моді — плюшеві герої аніме та манг, а також улюблені персонажі на індивідуальне замовлення. М’які Наруто, Мідорія чи Місато з «Євангеліону» ще нещодавно здавалися б занадто дивними. А нині їх розкуповують.
Окремий вид м’якої іграшки — антистреси: обнімусі та іграшки з обтяженням. Після гуся-обнімуся полички заповнили інші тваринки: коти, цуценята, панди, акули, лиси, свинки. Серед них є фламінго та альпаки! Та що там, є навіть напівавокадо-напівзаєць. Асортимент — на будь-який смак!
У 2024 набувають популярності кумедні монстрики з величезними важкими лапами, що нагадують клешні. Вони здатні утримуватися на плечах господаря, а ще такі обійми дійсно відчутні.
Ще один новий різновид «плюшачків»: круглі м’які іграшки зі спеціального матеріалу, які здатні підстрибувати, як м’ячики. Ними можна навіть грати у приміщенні у волейбол чи страйкбол. А потім легко вимити, висушити та взяти в ліжко.
Колекція Венздей і мініатюри
Улюблені герої в колекційному наборі — це теж класика. Змінюються лише популярні персонажі. У 2024 це, безперечно, Венздей, адже любителі серіалу очікують на другий сезон. Різні виробники пропонують фігурки персонажів та навіть чудернацькі меблі, які пасують родині Адамсів. Також не втрачають популярності Посіпаки, Сонік, Гарфілд (усі вони цьогоріч мали свій екранний час).
А ось новинкою став випуск наборів від відомих міжнародних виробників іграшок у мініатюрному форматі. Меблі, вбрання та автівки Барбі, сценки з фільмів про Гаррі Поттера, кораблі Джека Горобця — усе зменшено в багато разів та доступне за ціною.
Ретроіграшки
Іграшки з 1980-х знову стають популярними серед дітей і дорослих. «Нінтендо», «Тетріс», «Тамагочі», веселкові пружинки, іграшкові поні викликають у дорослих ностальгію за дитинством. Батькам приємно, коли діти залучені до улюблених колись розваг. Нині все це випускають у модернізованому варіанті, але зберігають зовнішній стиль.
Двійники у різних світах
Один з найперспективніших напрямків: іграшки, які постають одразу у двох варіантах: фізичному та віртуальному. Це можуть бути персонажі комп’ютерної гри та фігурки, щоб дитина відігравала в реальності віртуальні пригоди. Або це може бути предмет, яким гравець бажає навчитися користуватися, та віртуальний тренажер. Скажімо, реальний кубик Рубика, до якого додано в гаджеті програму, що поетапно навчає, як його збирати, та цифровий аналог, з яким тренуватиметься.
Окрема тема: настільні ігри з віртуальною або доповненою реальністю. «Пригоди Гаррі Поттера», стара добра «Монополія», «Місце злочину» заграли новими фарбами. Скажімо, у розпорядженні юного детектива не одна картинка кімнати, де слід шукати докази, а кілька детальних відео. А замість малесенького досьє на підозрюваних — можливість почути відповіді на різноманітні питання.
Іграшки, що кличуть читати
Якщо діти асоціюють книгу з грою, а не з навчанням, їхня мотивація до читання значно вища, вважають сучасні вчені. Тож створюють те, що на межі книги та іграшки. Один з варіантів: монстрик або кумедний персонаж із книжкою, яка є його частиною.
Або це може бути книжка, з якою можна гратися. Завдяки світлочутливому чорнилу літери в ній стають невидимими в приміщенні. Але яскраві історії та ілюстрації повертаються під впливом світла. Це спонукає читати на природі, переходити з місця на місце, щоб побачити ще частину оповідання.