5 неймовірних уроків біології: мнемокартки, яйця пашот на парті, біологічний детектив

Уявіть: вечір, центр Києва, а вчитель наполегливо шукає десяток яєць, бо без них та завтрашнього експерименту діти позіхатимуть від нудьги, слухаючи про денатурацію та деструкцію білків і ферментів. Це звична справа для біолога Максима Рудича, який креативними авторськими вправами залюбив у предмет не одне учнівське покоління. Він уміє перетворити мітохондрію на пихатий хот-дог і зробити яскравий комікс про Апарат Гольджі та лізосоми. Освіторія попросила пана Максима поділитися найулюбленішими серед його вихованців практиками. Занотуйте і спробуйте повторити у себе в класі — захват учнів гарантовано!

Спікер:

Максим Рудич

Вчитель біології та основ здоров’я, автор підручників, телеведучий, входить до ТОП-50 Global Teacher Prize Ukraine 2024

Біологічний детектив

Роздрукуйте картки та роздайте їх дітям чи покажіть на дошці/екрані.

Запропонуйте учням уважно роздивитися зображення одноклітинного організму і серед запропонованих літер знайти ту, яка відповідає назві цього організму, та назвати його вголос.

Коли діти вагаються з вибором літери, можна надати картки з короткими описами організмів (підказки), які відповідають правильній назві.

У ході виконання вправи можна додати запитання-виклик на вдосконалення техніки уважного читання, наприклад, “Що таке хлорелін?”, “Скільки видів лямблій існує?”

Проведіть змагання в командах. Одна команда повинна зачитати частину тексту, а інша — відгадати, про який організм ідеться, та показати картку.

Корисні підказки вчителю

Об’єднайте дітей у пари. За допомогою карток вони повинні правильно класифікувати організми (наприклад, “паразит” чи “друг”?) та пояснити їхню роль у природі чи житті людини.

Проведіть сюжетну гру, де гравцям розповідають, що в місто потрапив паразит (до прикладу, лямблія), і їхнє завдання — знайти та ідентифікувати його за допомогою карток з підказками та показати вчителю.

Зіграйте у гру “Хто я?”. Учень має вгадати, який організм зображено на його картці, прикріпленій до спини чи голови, задаючи якомога менше запитань на кшталт “так” чи “ні” , щоб вгадати організм. Наприклад: “Я живу у прісній воді?”, “Я паразит?”, “У мене є джгутики?”.

Так ви зробите процес навчання захопливим для учнів. Вони розширять знання про одноклітинні організми, розвинуть навички роботи в команді та сформують позитивну емоційну сферу, зокрема посприяють розвитку емпатії.

Чаклуємо над яйцями пашот, щоб зрозуміти денатурацію

Яйця пашот на уроці біології? Серйозно? Так, бо це молекулярна кухня в дії. За допомогою видовищного кулінарного експерименту ви можете допомогти учням розібратися, як термічна денатурація проявляється під час не зовсім звичайної техніки приготування яєць.

Білок у яйці починає денатурувати вже за температури приблизно 60°C, а повністю твердне за близько 80°C. Тож у процесі приготування пашоту, коли яйце занурюється в гарячу (але не киплячу) воду (~70-80°C), білок згущується і набуває характерної м’якої текстури.

Жовток і білок реагують по-різному. Оскільки білок коагулює (твердне) швидше, він огортає рідкий жовток, який залишається текучим. Це відбувається завдяки різній температурній чутливості компонентів яйця: білок твердіє за нижчої температури, а жовток зберігає свою напіврідку консистенцію за умови правильного приготування.

Термічна денатурація змінює текстуру яйця – рідкий білок перетворюється на ніжну, напівтверду масу. Це не лише робить яйце пашот смачним, а й забезпечує бажану текстуру та вигляд.

Не забули ми і про ферменти. Здавалося б, проста картопля, але яка ж у ній прихована біохімія! Це чудовий момент, коли наука буквально “оживає” перед очима.

Разом з учнями перевірили, як фермент каталаза вивільняє кисень, а бульбашки стали підтвердженням активності цього ферменту!

Такі моменти інтеграції біології і хімії – це не лише про знання, а й про розвиток критичного мислення, дослідницьких навичок та розуміння, як теорія застосовується в реальному житті. Саме так ми формуємо інтерес до науки і показуємо, що біохімія – це круто й смачно.

Фото: Максим Рудич 

Біологічні мнемокартки

Мнемокартки — ефективний інструмент для засвоєння складного матеріалу з біології за допомогою асоціацій через візуальні образи. Користі від використання мнемокарток на уроках біології — хоч мітохондрій відбавляй:

  • розвивають в учнів асоціативне мислення;
  • спрощують запам’ятовування біологічних термінів і понять;
  • стимулюють інтерес до навчання через гру та візуалізацію;
  • полегшують підготовку до діагностичних робіт.

Як працюють мнемокартки на уроках біології?

Кожна картка містить асоціацію, що відображає функцію або поняття. Наприклад, ядро — «бос» (керує всіма процесами клітини), хлоропласт — «кухар на сонячній кухні» (приготування їжі для рослин у процесі фотосинтезу).

Таким чином учні можуть:

  • змагатися в командах, хто швидше дасть правильну відповідь за асоціацією;
  • використовувати картки для створення ланцюжків понять (наприклад, клітинні органели та їхні функції);
  • повторювати матеріал самостійно, переглядаючи картки та відтворюючи інформацію з пам’яті. Водночас учитель під час уроку використовує картки для закріплення знань.

Готуємо борщ і вчимося рахувати білки, жири та вуглеводи

— Борщ у нас — не лише гастрономічний символ, а й ідеальний приклад системності: потрібно дотримуватися черговості дій, точно знати, що коли додавати, і чітко відчувати баланс смаків. У навчанні — те саме: потрібна структура, логіка та уважність до деталей, — розповідає Максим Рудич. — Тож урок про харчування об’єднує смачне з корисним.

Ну то як, ви вже готові разом з учнями знайти натхнення в речах, які всі ми любимо з дитинства?

🍅 Оберіть рецепт борщу, який стане основою вашого дослідження. Це може бути пісний чи класичний, «Гетьманський борщ» або навіть борщ із карасями.

🍅 Приготуйте борщ разом із дорослими в домашніх умовах 

🍅 А тепер — найцікавіше. За допомогою таблиці калорійності, яку ви можете відкрити через QR-код, визначте енергетичну цінність отриманої страви.

🍅 Проаналізуйте склад поживних речовин, які можна отримати з борщу. У цьому вашим учням також допоможе таблиця калорійності. Зверніть увагу на вміст жирів, білків та вуглеводів у харчових продуктах.

🍅 Дані запишіть у таблицю та обчисліть суму за кожним стовпчиком.

🍅 Запишіть результати у рядок «Підсумок».

Проведіть рефлексію та зробіть висновки роботи. У цьому допоможуть запитання:

  • Які частини рослини ми використали під час приготування борщу?
  • Яких органічних речовин у борщі більше, а яких — менше?
  • Які хімічні реакції відбуваються під час приготування борщу? Розгляньте, наприклад, процес карамелізації цукрів у моркві чи зміну кольору буряка під час варіння.
  • Як кислотність середовища впливає на колір буряка в борщі? Чому додавання оцту чи лимонного соку може змінити колір страви?
  • Які корисні властивості мають інгредієнти борщу для здоров’я людини? Розгляньте, наприклад, вміст антиоксидантів у буряку, вітамінів у зелені.
  • Чи може борщ вважатися збалансованою стравою? Які інгредієнти можна додати або виключити, щоб зробити його кориснішим?

День народження клітини

Сумно, коли в господаря тіла є день народження, а дуже симпатичну клітину ніколи й тортиком не пригостять та «Многая літа» не заспівають. Але все можна надолужити просто під час уроку біології в 6-му класі! І приготувати особливий тортик: цитоплазма у формі желе, ядро — макарун. Ненудно презентуємо клітину учням: це цілий світ зі своїми героями. Дивіться, хто до нас завітав на іменинному тортику!

Ядро — справжній бос, що роздає накази і стежить за порядком у всій клітині. Без нього ніхто не працює, все повинно бути за планом.

Клітинна оболонка — сувора, але справедлива поліцейська, яка вирішує, хто має право зайти всередину, а хто лишається за бортом.

Мітохондрія. Вона — батарейка, яка заряджає всю клітину, невтомно генеруючи енергію.

Аппарат Гольджі — чарівник транспорту й логістики! Він знає, куди і як відправити речовини, аби все було злагоджено.

Хлоропласти — зелені супергерої, які перетворюють сонячне світло на їжу. Їхня сила — фотосинтез!

Поділитися цією статтею