Не лише код: як IT прокачує креативність та м’які навички

Photo from Freepik

Досі вважаєте, що IT-професії — це лише про мови програмування та код? Насправді це вже давно не так. Сьогодні якісна IT-освіта — це про всебічний розвиток, м’які навички та ефективні методи навчання. У матеріалі аналізуємо, як формувати soft skills у дітей різного віку та чим тут буде корисна саме IT-академія.

У сучасному світі ІТ-освіта для підлітків перетворюється на справжню пригоду, де кожен крок веде до відкриття нових можливостей. Та чи знаєте ви, що вона не обмежується лише кодом?

Ідеться про так звані м’які навички.

Софт скіли (soft skills) — це навички, які не вимагають конкретних технічних знань, але допомагають ефективно взаємодіяти з іншими людьми та успішно виконувати різноманітні завдання. Сюди входять навички спілкування, презентаційні вміння, креативність, стійкість та емоційний інтелект. А ще — вміння вести перемовини та переконувати людей, креативно презентувати себе та свою ідею. Такі навички є критично важливими у професійній сфері.

Саме вони дозволяють не просто стати хорошим спеціалістом, а й успішно взаємодіяти з колегами та клієнтами, співпрацювати задля досягнення спільних цілей, збільшувати додану вартість продукту за допомогою креативних підходів. А отже — побудувати успішну кар’єру. А на керівних посадах їхня значущість зростає в десятки разів.

Саме тому одна з найбільших IT-академій в Україні GoITeens уже давно не лише навчає коду, а й готує до успішного професійного життя через цілу екосистему освітніх можливостей. Окрім професійних курсів з дизайну та програмування, тут пропонують учням марафони, челенджі, ігрові формати, курси з проєктним навчанням, заняття із софт скілів, спільноту та навіть профорієнтацію. За понад 8 років роботи навчання тут пройшли більш ніж 45 тис. студентів. То як саме IT-академія формує м’які навички у дітей різного віку? Пояснюємо на конкретних прикладах.

Діти 7–9 років:

складно концентруються і люблять гру

Головна мета освіти дітей 7–9 років в IT-школі (і не тільки) полягає в тому, щоб розвивати не лише навички програмування, а й критичне і творче мислення. У цьому віці їм складно концентруватися, а мобільні телефони сприймаються, у першу чергу, як розвага. Саме тому фахівці школи рекомендують обрати наведені нижче методи для посилення їхнього інтересу.

Гейміфікація в навчанні. Використання елементів гейміфікації, таких як бали, рівні, досягнення, може значно покращити мотивацію дітей та зацікавленість у навчанні.

Саме тому в школі активно використовують марафони. У GoITeens на марафонах за 3–5 днів школяр може спробувати один з напрямів навчання безкоштовно. Побудувати Україну майбутнього? Полюбити математику за три дні? Створити власну гру чи допомогти тваринам? На курсах є марафони на будь-який смак.


Інтерактивність та візуалізація. Інтерактивні вправи, відеоматеріали, мультимедійні презентації допоможуть утримати увагу дітей і полегшити засвоєння матеріалу. Вони дозволяють учням брати активну участь у процесі навчання, адже роблять їх активними учасниками, а не пасивними слухачами. Це стимулює участь та зацікавленість у темі. А відеоматеріали та мультимедійні презентації можуть допомогти візуалізувати абстрактні концепції або складні процеси, що робить їх більш зрозумілими та доступними для учнів. До того ж звук, візуальні ефекти та рух дозволяють активувати різні сенсорні канали, що сприяє кращому розумінню та запам’ятовуванню інформації. Саме тому це невід’ємна частина навчання в IT-академії. Спробувати гейміфіковані та захопливі уроки з програмування, вебдизайну чи математики можна на безоплатному пробному уроці за посиланням.

Критичне мислення. У цьому віці вже варто почати формувати навичку критичного мислення. Це можна зробити через вирішення завдань, які стимулюють аналітичні та логічні вміння. Дискусії та групові проєкти можуть сприяти розвитку цих навичок. На цьому побудований абсолютно кожен курс із програмування в GoITeens.

Підтримка батьків. У школі також максимально заохочують батьків включатися. Адже через обмежену здатність концентруватися дітям необхідна звичайна батьківська підтримка. Для останніх у школі створили окремий YouTube-канал із величезною кількістю батьківських лайфхаків. Там пояснюють, звідки у дітей береться натхнення, як вберегти дитину від жорстокості в інтернеті та навіть як допомогти дитині знайти друзів.

Діти віком 10–12 років:

складно працювати із середньостроковими результатами

У цьому віці діти найбільше цінують практичні завдання та корисні поради. Їхня концентрація вже покращується, але їм все ще складно мислити на 2–3 роки вперед. Це призводить до того, що дітям складно працювати над середньостроковими результатами. Щоб мотивувати їх до навчання, у GoITeens визначили кілька ключових напрямів.

Менше абстрактності. Діти цього віку можуть мати труднощі з розумінням абстрактних понять. Тому важливо використовувати конкретні приклади та ситуації, щоб навчальний матеріал був доступнішим. Окрім застосування цього інструменту на всіх курсах, у школі створили окремий YouTube-канал для підлітків, де зрозуміло пояснюють, що таке штучний інтелект, кібербезпека та якою може бути користь від смартфона у навчанні.

Фокус на короткострокових досягненнях. Дітей цього віку важливо стимулювати короткостроковими цілями та нагородами. Такий підхід підтримує їхню мотивацію та зацікавленість. Наприклад, у GoITeens регулярно проводять креативні челенджі з призами від партнерів, що можуть включати поїздки та інші заохочення.

Креативність у спільноті. Важливо створити середовище, де діти можуть вільно висловлювати свої ідеї та креативність. У цьому допомагають групові проєкти та колективна діяльність. У GoITeens цьому сприяє ціла спільнота на платформі DISCORD, де діти можуть спілкуватися, дивитися фільми, брати участь в іграх та дізнаватися про новинки школи. А спробувати гейміфіковані та захопливі уроки з програмування, вебдизайну чи математики можна на безоплатному пробному уроці за посиланням.

Підлітки у віці 13–17 років:

зацікавлені в результатах

У цьому віці підлітки вже зацікавлені у практичних результатах своєї діяльності та починають думати про своє майбутнє за 2–3 роки. Їхні навички стійкості, ведення перемовин та презентації власних досягнень формуються ще глибше. Щоб підтримати їх у цьому, можна використовувати наведені нижче інструменти.

Профорієнтація та кар’єрні перспективи. Підлітки цього віку починають серйозно думати про своє майбутнє та кар’єрні перспективи. Важливо надавати їм можливості вирішувати завдання, які допомагають визначити їхні інтереси та цілі. Тому в школі проводять лекції з профорієнтації, а на YouTube-каналі для батьків розповідають, як підтримати підлітка в цьому процесі. Іноді просто в академії можна отримати першу роботу. Так сталося із 16-річним Ярославом. Після завершення навчання в академії він став ментором, а згодом викладачем за напрямом Python-розробка.

Покращення самооцінки та розвиток емоційного інтелекту. Успішне вирішення завдань у програмуванні та робота над проєктами збільшать упевненість дітей у своїх здібностях і підвищать самооцінку. Коли учень досягає малих і великих цілей у програмуванні, він переконується у власних здібностях і вірить у свій успіх у подальших справах. А ще багато програмних проєктів вимагають співпраці з іншими. Робота в команді навчає спілкуватися, слухати думки інших, вирішувати конфлікти та приймати конструктивну критику. Це покращує навички соціальної взаємодії та емоційного інтелекту. Саме тому акцент в академії роблять саме на створенні проєктів і командній взаємодії.

Розвиток креативності та самовираження. Підлітки цього віку виявляють інтерес до самовираження через творчість та нестандартні підходи. Тому мета освіти в тому числі — дати їм змогу зробити це екологічно. У GoITeens це можна зробити за допомогою творчих IT-проєктів у межах кожного курсу. А ще підліткам пропонують самовиражатися на величезну аудиторію — через соціальні мережі компанії. Там регулярно публікують учнівські успіхи на широку аудиторію. Наприклад, випускниця курсів вебдизайну Анжеліка прийшла в академію саме за творчим самовираженням. Завдяки отриманим навичкам вона вже створила дизайн мобільного застосунку, яким користуються тисячі людей.

Соціальна відповідальність. Деякі підлітки можуть виявляти інтерес до соціальних питань та активної участі у благодійних або волонтерських заходах. Важливо підтримувати їх у цих ініціативах та розвивати в них почуття соціальної відповідальності. Наприклад, у GoITeens створили благодійний марафон «Допоможемо тваринам разом». Підлітки, які вивчають дизайн, могли розробити креативні картинки та поширити їх у соцмережах для допомоги тваринам.

Але це ще не все. Випускниця курсів пішла далі і створила власний застосунок Lotus, аби підтримати психологічний стан українців під час війни.


«Там можна знайти медитації, техніки для дихання, вправи з йоги і багато чого іншого»,


ділиться Софія, авторка застосунку. Зараз вона вже працює у сфері дизайну і виконала кілька замовлень.

Але найцінніша навичка, яку дає GoITeens на всіх рівнях, — це можливість розвиватися та пізнавати себе у спільноті однодумців: середовище, яке надихає рости, посилює мотивацію до росту та досягнень. Адже навчання в IT — це не лише про код. Це про готовність виражатися та співтворити у майбутньому.

Комунікабельність, лідерські здібності, творчість, адаптивність стають невід’ємною частиною успішної кар’єри в сучасному світі. Розвиток цих навичок допомагає молоді ефективно спілкуватися, ухвалювати рішення, привносити нові ідеї та швидко адаптуватися до змін. Це підвищує конкурентоспроможність і допомагає досягти успіху у професійній сфері. Таким чином, розвиток м’яких навичок та креативності важливий для молоді, яка прагне пройти успішний шлях на сучасному ринку праці. 

Спробувати захопливі гейміфіковані уроки з програмування, вебдизайну чи математики можна на безоплатному пробному уроці за посиланням.

Поділитися цією статтею