За результатами PISA-2022 школярі Гонконгу показали чудовий рівень освіти. Учні регіону отримали вищі результати, ніж у середньому по ОЕСР, з математики, читання та природничих наук. Також більше учнів у Гонконгу мали найвищі результати (рівень 5 або 6) принаймні з одного предмета. Тож ми вирішили дізнатися, якою є система освіти та як відбувається навчання у школах Гонконгу.
Історія освіти Гонконгу
Засновником гонконзької освіти називають Фредеріка Стюарта. Він прибув до регіону в 1862, після колонізації його британцями. Стюарт став першим директором першої школи, що була заснована та повністю фінансувалася урядом Гонконгу. Тодішня назва — Центральна школа для хлопчиків при уряді Гонконгу. До того часу освітою китайців у регіоні займались місіонери, і надавали її лише для хлопчиків.
Саме з місіонерів узяв приклад Фредерік Стюарт і наполягав на двомовній та бікультурній навчальній програмі. Половина дня витрачалася на китайську мову і традиційну конфуціанську навчальну програму, а половина дня — на англійську мову і західні студії.
Школу для дівчат заснували в 1890 році, і це була перша державна школа в Гонконгу, що надавала двомовну освіту англійською та китайською мовами.
Просування китайської освіти в британській системі почалося лише після зростання соціальної свідомості китайської громади після Руху четвертого травня 1919 року та Руху за нове життя 1934 року в Китаї.
Також довгий час освіта була привілеєм для заможних людей. І питання навчання бідних не стало пріоритетом, доки вони не почали становити більшість населення. Уряд Гонконгу реалізовував амбітну програму державної освіти, створивши понад 300 тис. нових місць у початкових школах між 1954 і 1961 роками.
До 1966 року 99,8% дітей шкільного віку відвідували початкову школу, хоча безкоштовну загальну початкову школу було запроваджено лише в 1971 році. У 1970-х роках розширили мережу середніх шкіл, а з 1978 року уряд запропонував обов’язкову безкоштовну освіту для всіх дітей у віці до 15 років.
Проєктне навчання як частина освітньої реформи
Після повернення Гонконгу під суверенітет Китаю у 1997 році новий уряд Спеціального адміністративного району розробив широкомасштабні реформи навчальних програм.
Вони включали проєктне навчання як одне з ключових завдань реформ. Це була потужна стратегія, яку розвивали в межах різних навчальних дисциплін і між ними. І це сприяло більшій самостійності учнів у навчанні. З боку учнів навчання стало більш самокерованим, саморегульованим та саморефлективним.
Змінилася і роль учителів із переходом до проєктного навчання. Педагог в основному зосереджується на наданні учням можливості ризикувати, не боячись невдачі. Вчитель скеровує, підтримує та допомагає учням у навчанні. Тобто від лектора і керівника він переходить до консультанта, фасилітатора та помічника.
Для гонконзьких вчителів проєктне навчання стало серйозним викликом. Традиційні школи Гонконгу — це класи, в центрі уваги яких знаходиться вчитель. Уроки були зосереджені на педагогах, мало використовували допоміжні засоби, крім крейди та дошки, а від учнів очікували пасивної поведінки. Наприклад, на уроках англійської мови акцент робився на вивченні граматики і вимови, тож в учнів не було достатньо можливостей для осмисленого використання мови. А на уроках математики загалом застосовували демонстраційний підхід з боку вчителя без особливого залучення учнів.
На уроках домінувало навчання всього класу, а робота в групах та індивідуальний підхід були рідкісними.
З огляду на таку культуру освіти, впровадження проєктного навчання було досить радикальним. Проте близько 80% шкіл Гонконгу перейшли на цей формат. Цьому посприяла «м’яка» політика уряду. Школам рекомендували впроваджувати проєктне навчання гнучко, щоб його можна було адаптувати до контексту. Також освітні департаменти надавали підтримку, додаткові ресурси та практичні поради. У навчальних планах були чітко прописані очікування та надані приклади іспитів. Але школи також могли адаптувати їх до своїх потреб.
Як працюють школи Гонконгу сьогодні
Всебічна освіта та навчання впродовж життя — це загальна мета освіти в Гонконгу. Школи регіону прагнуть сприяти моральному, інтелектуальному, фізичному, соціальному та естетичному розвитку учнів. Акцент робиться на адаптивні та творчі здібності, критичне мислення та безперервне навчання.
Усі учні в Гонконгу отримують 12-річну шкільну освіту: шестирічна початкова, потім трирічна молодша середня і трирічна старша середня. Школярі складають лише один іспит — на отримання гонконзького диплому про середню освіту (HKDSE).
Дитячі садки
У садочках та центрах догляду навчаються дітки від 3 до 6 років. Дошкільна освіта робить акцент на розвитку інтелекту, соціальних навичок, фізичному розвитку та формуванню хороших звичок і підготовці до дорослого життя.
У дитячих садочках закладається фундамент для майбутнього навчання дітей: педагоги дошкілля стимулюють інтерес дітей та допомагають їм сформувати позитивне ставлення до навчання.
Початкова освіта
У початковій школі учні формують знання, цінності та навички для подальшого навчання та особистісного зростання. Діти можуть вивчати дві (англійська та китайська) та три мови (англійська, путунхуа та кантонська).
Початкова школа починається у віці близько шести років і триває шість років навчання. Є три режими роботи початкових шкіл: ранковий, післяобідній та весь день. За підтримки уряду більшість початкових шкіл переходять на цілоденний режим роботи. Також у більшості шкіл діти навчаються китайською мовою, а другою мовою викладання є англійська.
У 2001-2002 році пройшла реформа навчальної програми початкових класів. У ній зробили акцент на самостійність, різноманіття видів діяльності та адаптацію навчання до потреб учнів.
Середня освіта
В Гонконгу існує три основні типи місцевих середніх шкіл:
- державні школи, що управляються урядом;
- допоміжні школи, що повністю фінансуються урядом, але управляються добровільними організаціями;
- приватні школи, деякі з яких отримують фінансову допомогу від уряду.
Державні та допоміжні школи працюють за навчальною програмою, яку рекомендує уряд. Вони пропонують безкоштовну середню освіту.
Також існують міжнародні школи, що пропонують немісцеві навчальні програми та навчають переважно некитайськомовних учнів та іноземних громадян.
Середня освіта триває 6 років: 3 роки молодша середня школа і 3 — старша середня. Для останньої у 2009 році був введений новий навчальний план, що допомагає старшокласникам впоратися з викликами 21 століття. Це гнучка програма, спрямована на всебічний розвиток учнів, їхню адаптацію до вимог суспільства, що швидко розвивається, та вироблення навички навчатися протягом усього життя.
З 2012 року випускники середньої школи складають один іспит замість двох. Цей іспит визнають на місцевому та міжнародному рівні — у 280 закордонних вишах, включно з такими відомими університетами, як Кембриджський та Єльський.
Вища освіта
Після закінчення школи випускники мають два варіанти, щоб здобувати освіту далі: бакалаврські програми та програми зі ступенем молодшого спеціаліста.Ті, хто навчається за останнім варіантом, після закінчення навчання можуть продовжити здобувати освіту на програмах підвищення кваліфікації й отримати ступінь бакалавра.
Наразі в Гонконгу є 22 місцеві установи, де випускники середньої школи можуть здобути вищу освіту. 9 з них фінансуються державою, решти 13 — приватні. Уряд сприяє паралельному розвитку державного та приватного секторів.