Думаєте, Пласт то лише дітей? Помиляєтесь! Дорослих тут чекає незабутній досвід, нові навички роботи з дітьми та багато навчання і самовдосконалення. Уже 111 років Пласт допомагає дітям і молоді розвивати свої лідерські якості, навчатися нового і пізнавати світ. Нині понад 4 тисячі дітей чекають своєї черги, щоб стати пластунами. Так стається саме через брак дорослих волонтерів. Тож зібрали для вас 5 причин, чому варто долучитися до Пласту в дорослому віці. А також склали покрокову інструкцію, як стати виховником у Пласті.
Наповнити життя яскравими емоціями
Пласт ніколи не дає стояти на місці. Протягом року для дорослих членів організації влаштовують тематичні тренінги, на яких можна навчитися багато нового. Тут ви зможете подолати будь-які виклики: вперше заночувати у наметі або, якщо захочете, у шелесті — це альтернатива намету, яку навчать будувати з гілок, листя та інших природних матеріалів. Зможете піднятися на найвищу вершину Карпат, підкорити неприступні скелі, навчитеся орієнтуватися по картах і розпалювати вогонь усього з трьох сірників.
Ще одна з головних переваг Пласту — це можливість подорожувати. Пластові табори проводяться по всій Україні, а також за кордоном. Учасники можуть відвідати різні куточки світу, познайомитися з новими культурами і людьми, а також отримати незабутні враження.
Пласт — це чудова можливість відволіктися від міської рутини і буденних справ й натомість активно відпочити та присвятити час улюбленим хобі. Перша ніч у наметі, перший світанок у горах, затишні посиденьки біля ватри. Можливо, саме зараз час зробити те, про що ви завжди мріяли, але ніяк не наважувались. І нехай це навіть вимагатиме виходу із зони комфорту, та це однозначно варте того.
Щось схоже колись шукав для себе і пластун-захисник Олександр з Херсона. У 2019 році він мріяв про мандрівки, хотів відкрити для себе щось нове, опанувати нові навички. Тож коли дізнався про Пласт, зрозумів: це саме те, що йому треба. Олександр пройшов необхідні тренінги і став виховником для групи хлопців у своєму місті. Через пандемію і повномасштабне вторгнення складання Пластової Присяги Олександра трохи відтягнулося. Зрештою, це відбулося минулого року, коли він був на лікуванні після поранення.
«Тоді я розумів, що долучаюся до важливої справи, яка стала частиною мого життя. І трохи розчулився від усвідомлення, що в такий складний час і водночас важливий для мене момент поруч були присутні мої вихованці. Сьогодні в найтяжчі моменти я згадую про мандрівки зі своїм гуртком або планую нові, які будуть після перемоги», — розповідає Олександр.
Понад 530 пластунів і пластунок стали на захист країни після 24 лютого 2022 року. Ще сотні почали волонтерити у штабах, щоб допомагати їм та постраждалим громадам. Через це багато гуртків залишилися без опіки своїх виховників. Тож Пласт сьогодні, як ніколи, відчуває потребу у дорослих, які готові долучитися і вкладати свій час, знання і турботу для розвитку нового покоління українців.
Олександр
Знайти нових друзів та нове середовище однодумців
У Пласті кожен може знайти середовище однодумців та тих, з ким будь-яка шалена ідея може за якийсь час стати реальним проєктом. Пласт — це унікальне середовище, де можна експериментувати, пробувати нове і навіть помилятися. Адже тут вас завжди підтримають і допоможуть розвиватися.
Кажуть, щоб перевірити друга, треба податися з ним у подорож. Адже у мандрах люди часто змушені взаємодіяти один з одним в різних ситуаціях. Це може показати, як людина справляється зі стресом, як ставиться до інших, як приймає рішення. Пласт — це одна велика подорож, де можна побачити, якими є насправді ті, хто поруч. Саме тому, дружба, зав’язана на таборі чи під час насиченої мандрівки у гори, є найміцнішою: це на довгі роки.
В організації є багато мініспільнот (куренів) для дорослих пластунів, об’єднаних спільними хобі та інтересами: авіація, екологія, альпінізм, конярство, екстремальні види спорту, плекання українських традицій і не тільки. Більше інформації про ці групи, які називаються куренями, можна знайти за посиланням.
Пластун із Франківська Віталій Федорчук колись долучився до організації, щоб стати виховником для своїх синів. Та знайшов тут потім щось значно більше: компанію справжніх друзів, з якими і у вогонь, і у воду. Старшопластунський курінь (спільноту дорослих пластунів) вибирав, дослухаючись до порад інших, пішов у «Лісові чорти».
«Зараз розумію, що то була доля, і дякую Богу, що це — саме вони. Тут настільки близькі по духу мені люди, з якими з півслова розумієш одне одного. В яку країну ти б не поїхав, якщо там є пластун — він тобі допоможе. А якщо це ще й людина з твого куреня, у моєму випадку «чорт», то прийме, як рідного брата», — ділиться емоціями чоловік.
Тепер Віталій організовує спортивні змагання для дітей та молоді, а також навчає їх виживати у природі. Пласт, каже він, вже став для нього стилем життя, а зустрічі, мандрівки, рибалка — чудовою розрадою на тлі завантажених міських буднів.
Знайти спільну мову з дітьми
Дорослі і діти проводять багато часу разом у Пласті, займаються спільними справами, спілкуються і допомагають одні одним. Це допомагає створити міцні стосунки, засновані на довірі, взаєморозумінні та підтримці. Це нове спільне захоплення, яке породжує спільні теми для розмови між дітьми і батьками.
Леся Федоренко та її син Андрій з Чернівців пластують вже понад 10 років. За цей час вони разом організували низку заходів та часто мандрували, завдяки чому їхні стосунки зміцнилися. До речі, Леся прийшла у Пласт, коли їй майже виповнилося 40. Усі інші члени осередку в її рідному місті тоді були значно молодшими, але як вона наголошує — цього зовсім не відчувала. Адже всі вікові межі у Пласті стираються.
Коли Леся стала пластункою, у неї з’явилась ще одна спільна тема для розмов із сином. Разом вони організовували різні заходи. «З’явилося більше довіри. Пласт допоміг мені у вихованні та розумінні свого сина», — підкреслює вона. Тепер організація буквально стала для Лесі родиною: її син нещодавно одружився з пластункою.
Ще один яскравий приклад — Ірина та її 10-річна донька Софійка з Івано-Франківська. Вони разом їздили на пластовий табір в Італії. Ірина розповіла, що ще більше зблизилася зі своєю донечкою, перебуваючи в одній організації. Дитина стала уважнішою до її слів та прохань, а також почала ще більше довіряти мамі.
«Тепер Софійка охочіше ділиться «секретиками». Це надихає мене продовжувати пластувати і бути з нею поруч в Пласті, поки вона цього потребуватиме», — пояснює Ірина.
У Пласті учасники допомагають одне одному у найрізноманітніших ситуаціях. Це допомагає відчувати себе потрібним і цінним, і створює відчуття команди. А особливо, якщо ця команда — це твоя сім’я.
Навчитися нових підходів у роботі з дітьми
Пластовий метод працює вже понад століття і постійно вдосконалюється. Це стане у пригоді, зокрема вчителям. Адже здобутий тут досвід вони зможуть використати й у навчальній діяльності, урізноманітнити шкільний процес.
У Пласті є й можливість навчитися нових підходів у роботі з дітьми. Як будувати з ними довірливі стосунки, як мотивувати їх до навчання та розвивати лідерські якості, як вирішувати конфлікти з молоддю та як, врешті, плекати у них важливі людські цінності та патріотизм.
В організації працюють досвідчені виховники. Ви зможете навчатися у них, спостерігаючи за їхньою роботою з дітьми, а також отримуючи від них поради та рекомендації. Зможете обмінюватися з ними досвідом, дізнаватися про їхні методи та заручитися постійною підтримкою. Крім цього, Пласт регулярно проводить тренінги і семінари, що пов’язані із роботою з дітьми, і пропонує багато готових методичних матеріалів.
Юлія Скрипка — вчителька початкових класів і мама двох пластунів-підлітків. Завдяки цьому вона була залучена до справ організації і знайома з її цінностями. Коли в її місті запропонували при школах набрати пластові гуртки, Юлія вирішила повноцінно долучитися до Пласту. Вона стала виховницею для новаків (для дітей 6 –11 років).
«Спочатку я сумнівалася, не знала, чи справлюся, чи зможу, але цікавість була більшою за страх», — пригадала Юлія.
Насамперед її захопили веселі ігри, захопливі ритуали і церемонії, вміння організовувати дітей. Вона хотіла навчитися, аби згодом усі ці вміння використовувати й у шкільній роботі.
Коли Юлія прийшла у Пласт, то майже одночасно проходила тренінги для вчителів Нової української школи. У перервах ділилася з колегами новими, щойно вивченими рухливими іграми. Інші вчителі переймали її досвід і згодом ділилися позитивними відгуками. «З учительської точки зору у Пласті — суцільне інтегроване навчання, проєктна діяльність, особистісно орієнтований підхід», — пояснює вона. Найбільше їй подобається те, що організація дає повну свободу дій та фантазії.
У шкільній навчальній програмі, на відміну від пластової, діти не завжди мають достатньо часу для засвоєння матеріалу. А в Пласті є можливість вийти за рамки, і не лише засвоїти теорію, а й на попрактикуватися у різних сферах. Адже основою пластового методу є навчання «через дію», тобто через практичний досвід та ігри. Граючись, дискутуючи, майструючи, разом з дітьми постійно вчаться і дорослі.
Виховувати нове свідоме покоління для України
Усі пластові виховники — волонтери. Простими словами, це неоплачувана робота з великою місією. Адже проходять роки, і діти, з якими ви регулярно проводили час, спочатку бавилися в ігри, потім вчили загартовувати дух і приймати виклики, виростають. Стають свідомими й відповідальними, і роблять цей світ кращим. Зараз, на тлі повномасштабного вторгнення росії, виховання молодого покоління вкрай важливе. Саме ці діти згодом розбудовуватимуть державу. Вони — майбутнє України.
Виховниця Оксана Борщ із Києва розповіла, що упродовж останніх 5 років працює з дітьми щотижня. Втім, аж ніяк не вважає це марно витраченим часом, а внеском у становлення покоління свідомих громадян. На четвертому році пластування її вихованки вже почали самі робити свої проєкти у Пласті й школі. Зараз, наголошує Оксана, дівчата мають свідому позицію щодо суспільних проблем. А 24 лютого, у день повномасштабного вторгнення росії в Україну, були підготовлені до стресової ситуації значно краще, ніж деякі дорослі.
У Пласті добре знають, що виховання молоді — найкращий шлях до успіху. Зараз ми робимо все, що у наших силах, для перемоги України. І для того, аби наступні покоління знали про війну лише із книг.
Що робити, якщо хочеш стати виховником?
- Насамперед — зареєструватися на ознайомчий онлайн-курс на сайті, він безкоштовний. Завдяки йому кожен охочий зможе отримати базову інформацію про Пласт, його цінності та ідею. Проходити навчання кожен зможе у комфортному для себе темпі.
Важливо! Ця реєстрація ще ні до чого не зобов’язує. Якщо вирішите, що це не для вас, курс не обов’язково проходити до кінця.
- Далі потрібно дочекатися запрошення на офлайн-зустріч, щоб ближче познайомитися з пластунами.
- Наступний крок — офіційно приєднатися до організації і, якщо є таке бажання, пройти навчання для роботи з дітьми.
Виховництво в Пласті — це шлях до змін
Пласт — це щось значно більше, ніж просто організація. Це не просто волонтерство, а фактично спосіб життя, можливість стати частиною чогось більшого і масштабного. Це наш спосіб зробити світ кращим, допомагаючи дітям виростати свідомими громадянами, які прагнуть змін.
«Якби Україна мала півмільйона пластунів, за її майбутнє можна було б не турбуватися», — був переконаний один із найвідоміших українських економістів у світі Богдан Гаврилишин. Що ж, долучитися до цієї амбітної цілі можете і ви! Чекаємо 🙂