рф підготувалася до теракту на ЗАЕС із викидом радіації. Про це 22 червня заявив Президент Володимир Зеленський у відеозверненні, передає Укрінформ. Як не панікувати і бути готовим до будь-якого розвитку подій? Як максимально захистити дітей? Що можна підготувати вже сьогодні? «Освіторія» зібрала поради експертів та список засобів безпеки.
Яка загроза можлива?
Запорізька атомна електростанція на півдні України є найбільшим атомним об’єктом Європи. Вона стала першою в історії атомною станцією, яка продовжила роботу в розпал війни. Адже рф захопила ЗАЕС у березні 2022. З вересня того ж року її енергоблоки не працюють. Після підриву Каховської дамби МАГАТЕ констатувало: це призвело до «значного зниження рівня водойми, яка використовується для подачі охолоджувальної води на ЗАЕС». Вона знижувала температуру залишкового тепла від реакторів ЗАЕС, сховищ відпрацьованого палива, а також для охолодження аварійних дизель-генераторів на майданчику. Але це лише перша загроза. Значно небезпечнішими є дані про те, що ворог додатково замінував ЗАЕС. На сайті МАГАТЕ є повідомлення про те, що росіяни розміщували міни просто на території ЗАЕС, а також за її периметром. Відтак є небезпека вчинення рашистами теракту на атомній станції. Але експерти стверджують: правильні, організовані дії батьків, особливо в перший час після аварії, здатні захистити і їх, і дітей.
Наскільки значними можуть бути наслідки?
Стосовно цього в міжнародному ЗМІ DW прогнози дав американський фізик, керівник проєкту з ядерної безпеки UCS (Спілки зацікавлених вчених) Едвін Лайман. Хоча потенційну катастрофу у пресі порівнюють з аварією на Чорнобильській АЕС, на його думку, наслідки аварії на Запорізькій електростанції будуть мати більше спільного з наслідками аварії на АЕС у Фукусімі в Японії у 2011 році. Це єдина, окрім Чорнобильської, катастрофа, яка отримала оцінку «сім» за Міжнародною шкалою ядерних подій МАГАТЕ. Вона була спричинена потужним цунамі та землетрусом. Широке розповсюдження радіації, як під час Чорнобильської трагедії, менш імовірне для того типу реакторів, які були у Фукусімі та є в Запоріжжі. Якщо віддалені наслідки Чорнобиля пов’язують зі збільшенням кількості випадків онкологічних захворювань, у Фукусімі цього не сталося. Окрім променевої хвороби, якої зазнали люди, що перебували в безпосередній близькості до місця аварії, найбільший вплив на здоров’я мав стрес. Значна частина радіації потрапила в море поблизу і хоча вплинула на екологію водного об’єкта, не поширювалася на території, де жили люди.
За словами експерта, рівень радіації в Запоріжжі залежатиме від того, чи буде аварія технічною, наприклад, через відсутність охолодження, чи пов’язаною з бойовими діями. Якщо перший варіант, то наслідки будуть меншими, ніж у Фукусімі. Якщо йтиметься про підрив ЗАЕС, серйозність наслідків, імовірно, буде десь посередині між тим, що сталося в Чорнобилі, і тим, що сталося у Фукусімі. У будь-якому разі таке Україна вже переживала, на жаль.
Простий алгоритм, який захищає здоров’я
Поради щодо того, як поводитися після радіаційної аварії, сьогодні надало чимало організацій, зокрема і Міністерство охорони здоров’я. Чіткі та короткі пояснення можна знайти також у відео громадської організації Fight for right:
- Найважливіше, що маєте зробити після настання радіаційної небезпеки, це увійти до будівлі, допомогти в цьому дітям, стареньким, тим, кому важко пересуватися, домашнім улюбленцям.
- Якщо перебуваєте на вулиці, в авто чи в громадському транспорті, якомога швидше залиште все та йдіть усередину будівлі. Транспорт недостатньо захищає від радіації. Якщо не маєте при собі респіратора, маски чи ватно-марлевої пов’язки, просто прикрийте обличчя хусткою, тканиною одягу.
- Залишайтеся всередині не менш ніж 24 години. За можливості спустіться в підвал або перебувайте якомога далі від даху та стін, перейдіть у кімнату, де немає вікон. Це необхідно, оскільки радіоактивний матеріал осідає на зовнішній поверхні будівель.
- Закрийте та заблокуйте всі двері, вікна та засувки каміна або печі. Вимкніть вентилятори, кондиціонери та системи, які постачають повітря ззовні.
- Будьте на зв’язку. Слідкуйте за офіційною інформацією за допомогою соцмереж, телебачення, радіо.
Як знизити небезпеку на 90 %?
Ще більш докладна інструкція на всі випадки через наслідки аварії на АЕС підготовлена проєктом dovidka.info у співпраці з ДСУ з надзвичайних ситуацій, Міноборони України, Апаратом Головнокомандувача Збройних Сил України та громадськими організаціями:
- Перш ніж потрапити до будівлі, зніміть верхній шар одягу. Це може усунути до 90 % радіоактивного забруднення. Обережно поставтеся до одягу: знімайте так, аби не дотикатися, не розсіювати радіоактивний пил. Покладіть одяг у поліетиленовий пакет. Зберігайте його в місці, недоступному для дітей чи домашніх тварин.
- За можливості прийміть теплий душ зі звичними мийними засобами. Але не треба сильно терти шкіру, це може призвести до потрапляння радіонуклідів через пошкодження до організму. Особливо будьте обережні з подряпинами та ранами. Якщо немає змоги прийняти душ, омийте з милом усі відкриті ділянки шкіри, особливо руки й обличчя. У крайньому разі скористайтеся вологими серветками. Одягніть чистий, щільний максимально закритий одяг. Навіть якщо водопровідна або колодязна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її як технічну воду для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, розбавлятиметься водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу. А ось пити таку воду не можна. Вода в ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не міститиме радіоактивних речовин.
- Поверхні й предмети теж протріть вологою ганчіркою або серветкою.
- Не варто виходити з будівлі протягом доби, а краще — трьох, якщо не оголошена евакуація. Якщо ж виникне якась вкрай гостра потреба, як би не було спекотно, одягніть максимально закритий та щільний одяг, якщо є — гумове взуття та рукавички.
Як безпечно харчуватися та пити воду?
Харчі в холодильнику чи морозильній камері, а також вся консервована їжа та напої (консерви, пресерви, коробки, пляшки) залишаться безпечними. Не збирайте й не вживайте їжу зі свого саду, городу чи ту, що перебувала на вулиці, доки не отримаєте офіційне повідомлення, що це безпечно.
Заздалегідь можна зробити триденний запас харчів, які ви зазвичай вживаєте.
Також потрібен запас питної води у пляшках. Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її радіоактивних речовин.
Зараз завжди майте вдома запас води на три дні. Одній дорослій людині знадобиться на цей час 9 л бутильованої води і 30–35 л для гігієни та приготування їжі.
Чи варто приймати препарати йоду?
Експерти стверджують, що самодіяльність у цьому питанні може бути небезпечною. Так, у проєкті dovidka.info нагадують, що необхідність приймати препарат є лише тоді, коли радіація спричинена радіойодом. В інших випадках це може завдати організму непоправної шкоди. Дорослим від 40 років або людям з порушеннями функціонування щитоподібної залози йодна профілактика зазвичай не потрібна.
А фахівці Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки взагалі стверджують: жоден сценарій подій на ЗАЕС не потребує проведення йодної профілактики! Радіоактивний йод утворюється тільки за умови роботи енергоблока на потужності. З моменту зупинення енергоблоків ЗАЕС минуло щонайменше 34 періоди напіврозпаду цього ізотопу йоду. Тобто, його активність в останньому зупиненому реакторі на ЗАЕС зменшилася в мільярди разів порівняно з вереснем 2022 року. Викид радіоактивних речовин не міститиме ізотопів йоду. Саме тому йодопрофілактика не потрібна.
Тим часом безпідставне вживання пігулок калію йодиду загрожує здоров’ю. Проковтування настоянки йоду, бетадину або розчину Люголя може викликати серйозні опіки слизової та отруєння.
Де дізнатися про це детальніше?
Кандидат хімічних наук, фіналіст премії Global Teacher Prize Ukraine 2021 Гліб Репіч (його поради на цю тему вже наводила «Освіторія») та засновниця ініціативи з інфогігієни Оксана Мороз проводять курс «РХБЯ-загрози: від А до Я». Абревіатура розшифровується як «радіаційна, хімічна, біологічна та ядерна загрози». Онлайн-курс складається з вступного відео та 5 лекцій. Інформація допоможе бути готовими до будь-якого розвитку подій, чітко знати алгоритм дій.
Запрацювали штаби з радіаційної безпеки
Як повідомляє преса, з 23 червня запрацювали штаби на випадок теракту рф на ЗАЕС. До роботи залучені енергетики, представники ДСНС, поліція, медики. Найближчими днями буде проведено навчання з перекриттям доріг, розгортанням санітарних блокпостів. Усе обладнання для виміру радіації, яке має Україна, готове до використання. Усі громадяни, які захочуть виїхати з території 200 км навколо ЗАЕС, будуть забезпечені відповідним транспортом, сказав міністр МВС Ігор Клименко.