До 28 травня триває прийом заявок на світову премію Global Teacher Prize. Недарма її називають «учительським Оскаром»: переможець отримує і золоту статуетку, і грошовий приз і визнання усього світу. Двоє зіркових українських педагоги — Наталія Гладких і Олександр Жук, у 2020 році увійшли до ТОП-50 Global Teacher Prize. Вони дають 7 порад із власного досвіду, як подати заявку на найпрестижнішу міжнародну відзнаку для освітян. І припиніть сумніватися: вам точно до снаги спробувати свої сили і розповісти про стійкість українських учителів на весь світ.
Більше розповідайте про себе
Не бійтеся висвітлювати свої досягнення і ділитися професійними нововведеннями, які практикуєте в класах. Розповідайте про волонтерство, соціальні проєкти чи благодійність, каже фіналістка Global Teacher Prize Ukraine 2017, керівниця інклюзивних проєктів ГО «Бачити серцем» Наталія Гладких.
Педагогиня пригадує, коли свого часу подавала заявку на світову премію, доводилося багато аналізувати результати свого вчительства, свої успіхи і успіхи учнів. «У заявці було багато запитань про особисті досягнення, на які мені було важко відповідати, адже не було звички рефлексувати», — пригадує Гладких.
Учитель, який подається на світову премію, має розуміти сьогодення і любити свою роботу. Думати про те, що може принести в освіту у своєму закладі, місті, країні та взагалі у світі, — переконаний переможець Global Teacher Prize Ukraine 2018, вчитель інформатики в спеціалізованій школі-інтернаті «Джерело» Олександр Жук.
«Важливо надихатися своєю роботою і розуміти, в чому полягає розвиток вашої подальшої діяльності. При заповненні заявки, зверніть увагу на самопрезентацію — навчіться говорити про себе», — підкреслює педагог.
Діліться специфічним досвідом викладання
Українські вчителі мають неоціненно важливий досвід навчання дітей під час війни. Бо розуміють, що війна не має стати бар’єром для освіти. Не бійтеся ділитися цими знаннями та здобутими навичками, закликають Гладких і Жук.
«Українським учителям важливо нести у світ заклик про те, що навчання має продовжуватися попри все. Вони мають розповідати всьому світові, як навчати, коли над головами літають ракети», — переконана Наталя.
«Освіта під час війни в нашій країні є важливим досягненням і нам потрібно нести її глобально. Говорити про те, що освіта під час війни є, вона розвивається. Є розуміння, що таке Україна. Є дитина, яка любить свою державу і хоче жити у вільній державі», — погоджується Олександр Жук.
Не пишіть забагато
У заявці є обмеження у кількості знаків, тому писати треба стисло, — каже Олександр. На його думку, достатньо коротко розказати про свої ініціативи, співпрацю з батьками, своє бачення майбутнього.
«Я свого часу не витратив на ці запитання багато часу, бо досвід участі у Global Teacher Prize Ukraine допоміг зібрати всі свої надбання та об’єднати у потрібні блоки», — пригадує вчитель.
Не пишіть сухими канцеляризмами
Намагайтеся зробити текст легким і цікавим для прочитання. Краще, щоб це був художній стиль, радить Наталя. «Щоб ваш текст привертав увагу, пишіть про свої хвилювання. Не бійтеся говорити про труднощі», — пояснює Гладких.
Не бійтеся ділитися цими знаннями та здобутими навичками.
Коли вона подавала заявку на світову премію, кандидати мали виконати творче завдання — створити плакат про самого себе з урахуванням асоціацій, які б свідчили про діяльність педагога.
«Це завдання дозволило показати креативність, потрібну кожному вчителю, щоб дивувати дітей», — розповідає Наталя. Плакат досі висить у неї в кімнаті.
Звертайтесь по допомогу
Наталі Гладких, наприклад, друзі та колеги допомогли якісно перекласти заявку англійською, зняти та змонтувати потрібне для участі у відборі відео.
Коли вчителька потрапила в ТОП-50, хвилювалася, чи вистачить її знань іноземної мови, щоб гідно представити українську спільноту. «Я мала страхи щодо того, як виглядатиму, про що розповідатиму. Зрештою цей страх став для мене поштовхом вдосконалювати свої знання з англійської», — каже Наталя.
Не витрачайте час на нескінченне перечитування
Склали заявку — не починайте її перечитувати та по два-три рази переробляти, переконаний Олександр Жук. Тим самим, каже вчитель, тільки дарма витрачаєте час.
Із досвіду Олександра, краще один раз вдумливо написати і відправити: «Там є кнопка «редагувати», але вам завжди буде щось не до вподоби в заявці, яку подали вперше».
Вірте в себе
Радянська система заклала в українців переконання, що вони менш вартісні за інших, зауважує Наталя Гладких. Саме тому, на її думку, багатьом притаманні негативні психологічні установки на кшталт: «Я не важлива та не цінна», «Я не такий спеціаліст», «Навіщо подаватися, якщо можу не перемогти».
Утім, підкреслює педагогиня, участь у світовій премії — не стільки про виграш, як про процес. Премія подарувала їй впевненість, що українські освітяни несуть цінні меседжі та рухаються у правильному напрямку.
Освітянам, які подаються на премію, Наталя радить бути собою. «Острахи будуть — це нормально. Кожен із нас живе у своїй бульбашці, з якої страшно вийти. Але щоб розвиватися, потрібно вийти із зони комфорту», — наголошує вона.
Участь у Global Teacher Prize, окрім усього, це можливості для нових знайомств. Адже світова премія об’єднує дуже багато цікавих людей, одноголосно зауважують фіналісти.
Олександр Жук, наприклад, досі співпрацює у різних проєктах із педагогами, які теж потрапили в ТОП-50.
Участь у світовій премії — не стільки про виграш, як про процес.
«Беручи участь у світовій премії, розширюється ваше коло контактів, ви дізнаєтеся, як працюють освітяни за кордоном, черпаєте від них знання», — зауважує Наталя.
Важливо також пам’ятати: вчитель — це приклад для учнів.
«Коли учні бачать, що їхні вчителі не побоялися податися на світову премію, почали вивчати іноземну мову — діти теж будуть намагатися вийти зі своєї зони комфорту та прагнути розвитку», — переконана педагогиня.
Global Teacher Prize — світова щорічна премія для вчителів, які зробили видатний внесок у професію. Премію заснував фонд Varkey GEMS Foundation, щоб підкреслити важливість педагогів і той факт, що в усьому світі їхні зусилля варті того, аби бути визнаними на найвищому рівні.