Діти не хочуть робити домашні завдання? Ця ситуація знайома і вчителям, і батькам. Тим паче під час війни. Коли дітям тривожно, вони фізіологічно не можуть навчатися, бо стрес пригнічує зосередженість, увагу та інші когнітивні навички. Якими мають бути домашні завдання, щоб учні самі хотіли їх виконувати? Як учителю економити час на перевірці домашок та припинити списування? Для цього є чимало офлайнових і онлайнових інструментів. Сьогодні разом з командою платформи для домашніх завдань JustClass ми зосередимося на онлайн-навчанні.
Використовуйте безкоштовні платформи для завдань, тестів та ігор
Багатьом дітям цікаво пробувати щось нове та постійно отримувати різноманітні досвіди. Сама лише новизна може підживлювати їхній інтерес до навчання і сприяти сфокусованості. Це можуть бути домашні завдання у формі онлайнових тестів, ігор, інтерактивних вправ з відео, аудіо та фото.
На платформі JustClass є понад 1500 готових інтерактивних домашніх завдань. Учитель просто обирає завдання на потрібну тему й надсилає учням посилання. Це зручно й швидко, адже на JustClass усе в одному місці: завдання відповідають шкільній програмі, вони для різних предметів та класів. Більше не треба шукати ігри й тести під кожен урок.
На відміну від української мови чи математики, для вивчення англійської мови можна знайти десятки безкоштовних інтерактивних платформ і застосунків, наприклад, Live Worksheets і Wordwall. Ірина Довбуш, вчителька англійської мови з Черкаської області, постійно користується цими інструментами. Ще до запуску JustClass вона розповіла нам, що хоче, аби вчителі з інших предметів також могли користуватися подібними сервісами. Тепер це можливо. На додачу, команда JustClass уже почала роботу над додаванням історії, біології та інших предметів.
Економте час на перевірці домашніх завдань
Ще одна важлива перевага інтерактивних домашніх завдань — вони часто мають автоперевірку. Так само на JustClass система автоматично перевіряє виконані домашні завдання, оцінює їх за 12-бальною шкалою та зберігає оцінки в особистому кабінеті вчителя й учня. Це економить вчителю купу часу й зусиль. Адже через пандемію, а тепер і війну, багато вчителів годинами сидять і перевіряють сфотографовані домашні роботи у Viber чи текстові документи. А це надмірне навантаження на зорову й нервову системи, а також на опорно-руховий апарат.
Краще використати цей час на комунікацію з дитиною: прокоментувати виконання домашнього завдання, направити, підказати, над чим варто попрацювати більше, похвалити, з чим вона добре справляється. Адже, як нам розповіла вчителька англійської мови з Луганської області Оксана Войтович, зараз дітям дуже бракує такого контакту й спілкування, як під час офлайн-навчання. Вчителям на це катастрофічно не вистачає часу. Крім того, що потрібно знайти, задати й перевірити домашню роботу, необхідно також дати дитині зрозуміло й цікаво зворотний зв’язок.
Хваліть і допомагайте учням підтримувати внутрішню мотивацію
Досяжні й не надто легкі домашні завдання можуть спонукати дітей до навчання, додавати впевненості та сприяти виробленню нейромедіатора дофаміну. А він впливає на концентрацію уваги, відчуття задоволення, зменшує чутливість до болю, викликає почуття щастя й ейфорії. Тому варто так дозувати домашні завдання, «щоб дитина відчула себе переможницею. Відчула: «Це мені до снаги»», радить Світлана Ройз. І ворог тут — перевантаження.
У цьому вчителям допоможе розуміння складності домашнього завдання і того, скільки часу в середньому потрібно на його виконання. Тому команда JustClass й додала такий таймер на платформу. Коли вчитель обирає вправи, він бачить, скільки часу приблизно займе їхнє виконання. Це вкрай важливо для того, щоб не перевантажувати дітей. Відповідно до санітарного регламенту учням 1–2-х класів взагалі не рекомендовано задавати домашні завдання; для учнів 3–5-х класів домашні завдання мають займати не більш ніж годину, у 6–9-х класах — 1,5 години, у 10–11-х класах — 2 години. Крім цього, домашні навчання з предметів, які вимагають інтенсивної самопідготовки учнів, не повинні збігатися в один день.
Не боріться зі списуванням, унеможливлюйте його
Заборона списувати не працює. До того ж під час дистанційного навчання спокуса списувати стає ще більшою, адже вчитель не бачить. Це сприяє тому, що списування стає нормою і чарівною пігулкою для учнів. За таких умов діти не можуть керуватися поняттями чесно/нечесно, справедливо/несправедливо, бо по суті списування працює: учні економлять свої ресурси і зазвичай безкарно отримують бали.
Тому найпростіше в такій ситуації — не створювати умови для списування, не спокушати учнів користуватися такою можливістю, а формувати домашні завдання так, щоб вони фізично не могли списувати. Наприклад, у JustClass учителі можуть встановити дедлайн і обмежити час на виконання завдання. Так учні не мають часу шукати відповіді в інтернеті та з кимось консультуватися. Крім цього, можна приховати показ правильних відповідей після здачі завдання, щоб учні не поширювали правильні відповіді в класі.
Відстежуйте прогрес учнів
Відстежувати прогрес важливо як учням, так і вчителям. Це допомагає побудувати навчальний процес з максимальною користю для всіх. Важливо, щоб діти бачили свої успіхи й зони зростання. Особливо це стосується предметів, з якими в них виникають труднощі. Адже дітям може здаватися, що вони погано опановують якийсь предмет, але в будь-якій царині щось у них виходить краще, щось гірше, і вчителю варто хвалити учнів навіть за найменші успіхи.
Це простіше робити, коли перед очима є динаміка балів за певний проміжок часу і можливість оцінити, який матеріал учні засвоюють краще, який гірше. Ці можливості також доступні на платформі JustClass. З їхньою допомогою вчителі відстежують прогрес учнів і допомагають їм покращувати успіхи в навчанні.
Сподіваємось, ці поради стануть вам у пригоді. У цій статті ми лише окреслили кілька основних принципів ефективних домашніх завдань. Але вони, як і викладання в аудиторії, — це простір для творчості, вдосконалення та експериментів. Тому творіть, навчайте і бережіть себе!