Реформа Нової української школи триває попри все. У вересні 2022 року за парти та екрани гаджетів сядуть понад пів мільйона учнів 5–6-х класів. Це діти так званого адаптаційного періоду в базовій середній школі. Із огляду на їхні особливості ГС «Освіторія» розробила безкоштовний курс для вчительства за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Яке наповнення курсу? Як його пройти та отримати сертифікат? Про усе це у першому матеріалі із серії Все буде НУШ розповідає Ярослава Мозгова, очільниця тренінгового центру Освтіорії.
Для кого створений курс?
Цільова аудиторія курсу — вчителі 5–6-х класів. Проте корисним він буде для всіх, хто викладає у Новій українській школі.
Ми відповідаємо на загальні питання про освіту, а певні підходи та інструменти є універсальними.
Яким є наповнення курсу?
Ми намагалися зробити наповнення курсу таким, щоб воно відповідало запиту українського вчительства з оглядом на актуальні події в Україні. Ще в листопаді 2021 року ми провели опитування, чи готові вчителі до НУШ у середній школі. Результати цього опитування є у відкритому доступі. На основі аналізу розробили перший варіант програми. Та, звичайно, у робочому процесі вносилися зміни, і так сформувалося остаточне бачення курсу.
Наразі він складається з чотирьох обовʼязкових і одного опціонального модулів.
Обовʼязковими є модулі «Новий зміст освіти», «Діти НУШ: хто вони?», «Сучасні підходи в роботі з учнівством», «Оцінювання». Тут можна простежити певну логіку: спочатку ми говоримо про те, якою є та має бути українська освіта та її зміст. Далі — про те, із якими дітьми ми працюємо. Як вони відчувають цей світ, що відбувається з їхнім тілом, як вони сприймають інформацію — на всі ці питання ми даємо відповіді від експертів-психологів. Після того ми розглядаємо підходи до роботи з цими дітьми, тобто відповідаємо на питання «Як?» І наостанок ми говоримо про те, як оцінювати відповідно до науки та методичних рекомендацій.
Пʼятий модуль курсу є опціональним. У ньому 11 уроків, присвячених освітнім галузям. Кожен учитель може ознайомитися з тими матеріалами, що стосуються його повсякденної роботи та, за бажанням, дізнатися більше про специфіку роботи колег.
Також ми запланували 10 розʼяснювальних вебінарів упродовж серпня-листопада 2022 року. Під час них ми торкнемося найгарячіших питань учасників курсу.
Хто виступив експертами курсу?
Команда розробників змістової частини — це 25 експертів зі сфери освіти.
У першу чергу хочу сказати про методистів, що відповідали за концептуальне бачення кожного модулю.
Роман Шиян із Командою підтримки реформпрацювали над модулем «Новий зміст освіти».
«Мета першого модулю полягає у формуванні спільного бачення шляхів реалізації НУШ на рівні базової освіти. Важливо, щоб усі учасники цієї захопливої подорожі розмовляли спільною мовою, впевнено орієнтувалися в мапах/схемах реформи, завдяки глибокому розумінню внутрішньої архітектури документів, що її визначають. Як реалізувати на практиці «компетентнісний потенціал» кожної освітньої галузі, як підтримувати учнів/учениць в опануванні «наскрізних умінь» та як забезпечувати їхній «навчальний поступ» у досягненні «результатів навчання» — на ці та подібні питання шукатимемо відповіді разом.»
Катерина Гольцберг виступила методистом модуля про особливості покоління — «Діти НУШ: хто вони?»
«Діти, які цього року переходять в середню школу за програмою НУШ — для мене особливі, бо серед них буде і мій син. Я знаю і як психолог і як мама, що це — важливий етап шкільного життя, який може суттєво вплинути на успіхи дитини, її самооцінку і бажання вчитися. Складність цього року ще й у тому, що на навчання в початковій школі цих дітей вплинуло багато несприятливих чинників — 2 роки карантину і дистанційного навчання, початок повномасштабної війни з боку Росії, яка додала тривоги і стресу всім: і дітям, і дорослим. Тому важливо підійти до процесу навчання цих дітей дуже відповідально з урахуванням особливостей теперішнього стану і особливостей саме цього покоління, яке зростало в умовах диджиталізації. Я вірю в цих дітей і хочу, щоб і батьки і вчителі також повірили в них. Сподіваюсь, що я змогла донести все, що важливо про них знати тим, хто поруч. Вірю, що саме вони розбудують нашу державу!»
Юрій Гайдученко працював над наповненням модуля «Сучасні підходи в роботі з учнівством».
«У 3 модулі експерти курсу пропонують вам використати набуті знання для проєктування вашої методичної системи. Ми проаналізуємо сучасні стратегії та методи навчання, допоможемо подружитися з компетентнісними завданнями, інтегрованим навчанням для розвитку наскрізних умінь, дізнаємося про можливості STEM-освіти, використання діяльнісного підходу. Спробуємо осягнути технологію навчання на основі запитів, концепцію сучасного дизайну уроку. Також спільно знайдемо ефективні поради для управління класом, формування навичок співпраці та комунікації, а також познайомимося з універсальними інструментами розвитку критичного мислення».
Інна Большакова розробляла модуль «Оцінювання».
«Те, що ми оцінюємо у школі, буде у фокусі уваги наших учнів і визначить вектор їхнього навчання. Те, як ми оцінюємо навчальні досягнення, впливатиме на розвиток дітей, їхню самооцінку і мотивацію. У розділі «Оцінювання» ми поговоримо про сучасні підходи до оцінювання, плюси і мінуси різних видів оцінювання і про баланс, який можна забезпечити лише після опанування різних оцінювальних стратегій та інструментів».
Кожен із методистів звертався до колег, залучав їх до роботи над фаховими темами, і так сформувалася команда найкращих експертів. Частину з них учасники курсу побачать у відеороликах, частина ж залишилася за кадром як розробники матеріалів.
А офлайн буде?
Так! Уже готові програма та експертне коло тренінгів для тренерів. Упродовж пʼятиденних модулів ми будемо навчати відібраних учасників тренерській діяльності та розкривати ключові аспекти певних тем: «Діти НУШ: хто вони», «Сучасні підходи в роботі з учнівством», «Оцінювання», «Інклюзія», «НУШ для керівників ЗЗСО».
Ми передбачаємо, що після таких навчань експерти краще зрозуміють специфіку Нової української школи та повернуться до регіонів як тренери для колег.
Податися на програму може кожен український вчитель, заповнивши відповідну форму на платформі О.університет.
Корисна інформація про курс:
- Перші матеріали вже є на платформі О.університет.
- Курс розрахований на півтора місяця навчання, нові матеріали зʼявлятимуться щопонеділка.
- Учасники, що успішно пройдуть тестування, отримають сертифікати про підвищення кваліфікації на 30 годин.
- Курс створений Освіторією з любовʼю до вчителів за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).