Українську школу в Стокгольмі створили всього за кілька тижнів, щоб закрити освітні потреби українських школярів. Зокрема, вона надзвичайно допомагає і батькам, адже останні мають час та можливості знайти роботу та облаштувати своє життя. За невеликий період існування її вже встигла відвідати шведська кронпара Вікторія та Даніель та висловити свою підтримку. Як виникла початкова школа для українських дітей? Як вона функціонує? Про це розповідає її співзасновник Денис Гордієнко.
Як у Стокгольмі з’явилась школа для українців?
Українська школа в Стокгольмі (або Ukrainian Children Activity Center) з’явилася за ініціативи некомерційної організації Beredskapslyfted (англійською Skill Shift). Ми познайомилися з її співзасновником Фредріком Хіллельсоном у другій половині березня, коли проєкт існував лише як ідея. Ми домовилися працювати над ним разом. Саме ініціатор проєкту наполягав на тому, щоб плануванням та втіленням ідеї займалися українці, бо вони краще розуміють потреби українських дітей та родин. Уже через тиждень ми мали підтвердження щодо приміщення від Nordiska Museet (один із найбільших музеїв у Скандинавії) та основних спонсорів. За наступні три тижні ми доопрацювали концепцію, зібрали команду українських учителів, облаштували класи, провели реєстрацію учнів та запросили їх у класи. Центр буде діяти до кінця червня.
За якою програмою навчаються школярі−переселенці?
Наш центр розрахований на учнів початкової школи. Через обмеження щодо кількості та розміру приміщень ми об’єднали перший з другим та третій з четвертим класи, як, до речі, рекомендують робити у невеликих школах. Усього з початку роботи центру ми прийняли близько 70 дітей. Плануємо збільшити кількість до 85, здебільшого до нас долучаться діти підготовчого року.
Основна мета центру — дати дітям комфортне середовище, створити рутини, дати можливість продовжувати навчання та спілкування в офлайн-режимі для подолання стресу, пов’язаного із війною та кардинальною зміною середовища. Академічні цілі залишаються другорядними.
Одначе наші вчителі будують свої заняття на основі стандартної шкільної програми, адаптуючи під фактичний рівень знань учнів та склад класів. Окрім стандартних предметів ми доповнили програму уроками шведської мови, серією екскурсій та занять для знайомства зі Швецією та її культурою, іграми на свіжому повітрі. Учні перебувають у центрі з 09:00 до 15:30
За яким принципом формують класи?
Ми намагаємось залишити дитину в тому класі, у якому вона навчалася до війни. Проте робимо певні корективи, виходячи з рівня знань школярів та обмежень, про які згадували раніше. Концепція центру полягає в тому, що це тимчасове рішення. Ми пропонуємо дітям закінчити поточний навчальний рік за українською програмою, що надасть час батькам для прийняття подальших рішень щодо місця перебування та освіти.
А що з оцінками?
Ми не ставимо дітям оцінок.
Діти харчуються безкоштовно?
Так, упродовж дня вони мають повноцінний гарячий обід та фруктовий перекус.
Який зараз моральний стан учнів?
Нам пощастило залучити в команду дитячого психолога із відповідним досвідом роботи. Наразі ми не побачили серед учнів ознак суттєвих проблем психологічного характеру. Звичайно, війна внесла зміни у життя всіх українців, та ми всі по-різному справляємось із ними. Але я вірю, що перебування у такому середовищі допомагає дітям краще пережити стрес. Ми намагалися створити нормальні комфортні умови для їхнього навчання. Мені здається, що це вдалося. Інколи дехто з них каже, що хоче додому, бо там краще, але ж це абсолютно нормально.
Які зарплати отримують українські вчителі?
Робота вчителів оплачувана, всі вони офіційно працевлаштовані та мають гідний рівень оплати згідно зі своїми контрактами.
Чим надихає українців ваша школа?
Нашою метою є не натхнення, а допомога українським родинам. Ми надаємо дітям можливість довчитися навчальний рік у комфортному для них середовищі та батькам — мати час для вирішення своїх численних задач, у тому числі із працевлаштуванням та оформленням свого перебування у Швеції. Але мушу сказати, що таким прикладом ми надихаємо шведську спільноту на більш оперативні та дієві кроки щодо допомоги українським переселенцям та їхнім дітям. За короткий час існування центру до нас завітали мер Стокгольма, кронпринцеса із чоловіком, декілька впливових бізнесменів та відомих діячів. Ця ініціатива має дуже високу репутацію та суспільну підтримку. Це дає надію на продовження такої або подібної програми влітку.