Через війну класичне ЗНО в цьому році скасували. Замість нього запровадили національний мультипредметний тест. Він міститиме завдання з української мови, математики та історії. І якщо перші два предмети і так були обов’язковими, то третій збиралися складати далеко не всі. Підготуватися до іспиту навіть за такий короткий час цілком можливо. Разом з учителем історії та викладачем онлайн-платформи iLearn Артуром Бабенком склали корисний чекліст.
Як зберегти мотивацію?
Багато цьогорічних абітурієнтів не планували складати іспит з історії та обирали іноземну мову. Така ситуація може засмутити і викликати відчуття несправедливості. Але сприйміть це як виклик. І мотивуйте себе з ним впоратися. Щоб зацікавитися предметом, шукайте історичні паралелі із сьогоденням (а їх вистачає). Уявляйте себе учасником подій, бо за сухими фактами та статистикою криються сотні реальних історій. Знаходьте причинно-наслідкові зв’язки між подіями.
Із чого починати готуватися?
Наразі невідомо, який саме історичний період буде охоплювати мультипредметний тест. Я рекомендую почати підготовку до історії з тієї частини, яка стосується подій від 1914 року до сьогодення. Це ті теми, які ви вивчали у 10-му та 11-му класах, тобто це перша частина ЗНО з історії. Коли з’явиться більше інформації, то можна буде перейти до вивчення інших періодів.
Які ресурси допоможуть у підготовці?
Окрім тематичних вебінарів, ця безкоштовна платформа має корисний курс «Історія в історіях». Саме він дозволить ґрунтовніше вивчити теми, а завдяки доступним поясненням можна буде краще зрозуміти історичні події.
Поки немає детальних рекомендацій, важливо використовувати програму підготовки до ЗНО з історії. Вона є на офіційному сайті УЦОЯО.
Дата, подія, постать — там є вся необхідна інформація. Рекомендую її роздрукувати і завжди звірятися з нею під час підготовки. І повторюю: краще почати вивчення з теми № 20.
Саме там (разом з УЦОЯО) оприлюднять нову інформацію щодо тесту. Тому регулярно слідкуйте за оновленнями, а ще краще — підпишіться на їхні сторінки в соцмережах.
Як підготуватися максимально ефективно в обмежений термін: корисний чекліст
- Звертайте увагу на історичні постаті та їхню роль у подіях. Частина запитань однозначно буде пов’язана з ними.
- Якщо не можете зрозуміти тему, шукайте інші пояснення. Використовуйте одразу кілька джерел для підготовки.
- Розробіть графік підготовки і дотримуйтеся його. Пам’ятайте: дисципліна — запорука найкращих результатів.
- Розподіляйте час таким чином: 20–30 % — вивчення нового матеріалу, 10–15 % — повторення, не менш ніж 60 % — виконання тестів і практика. Тести ЗНО всіх років є ось тут.
- Дати та події пишіть на стікерах і клейте там, де наразі живете.Так ви точно запам’ятаєте найпроблемніші моменти.
- Для накопичення інформації рекомендую використовувати програму Notion. Вона є безкоштовною для персонального користування. Спочатку буде незвично, але згодом зекономите купу часу.
- Використовуйте історичні меми. Багато корисних мемів є в інстаграмі iLearn.
- Рухайтеся від загального до конкретного. Спочатку намагайтеся зрозуміти суть події, потім вчіть дати, постатей та фактаж.