Через загрозу військового вторгнення в Україну градус напруження в суспільстві зростає. Разом з експертом із позивним Добрий, який проводить тренінги в АТО і Пласті, «Освіторія» підготувала покрокову інструкцію, що скласти у «тривожний рюкзак» дорослого та дитини. Що б не сталося, ви будете готові подбати про безпеку — свою та близьких.

Сергій Вишневський, інструктор з виживання, маскування і тактики малих груп у Центрі Спеціальної Тактичної Підготовки «Білий Вовк».

Складіть з родиною план

Техногенна катастрофа, пожежа, військове вторгнення — у сучасному світі є багато загроз. І не варто нехтувати ними, мовляв, «мене все погане омине». Краще знати: «Що б не сталося, я готова(ий) до всього». Цікаво, що в Японії, на відміну від України, мати «тривожний рюкзак» — обов’язково, і в ньому навіть є… переносний туалет.

Та повернімося до наших реалій. Перш за все, ви маєте зібрати сімейну нараду й поговорити з рідними та дітьми про ваші дії у випадку надзвичайної ситуації: що треба зробити в першу чергу, де зібратись усім членам родини у випадку евакуації навіть за умов відключення мобільного зв’язку та інтернету: хто, де і кого має забирати, скільки часу допустимо чекати всіх на збір і куди саме ви поїдете. Розкажіть про цей план усім членам родини. Добре було б прописати його і покласти листок у «тривожний рюкзак».

Підготуйте «тривожний рюкзак» заздалегідь

Це рюкзак з універсальним набором, щоб людина могла поїсти, зігрітися й забезпечити ночівлю в непристосованій місцевості. Розрахунок продуктів у «тривожному рюкзаку» — на два тижні, і його цілком вистачить для однієї родини. Вага професійного туристичного рюкзака із захистом від дощу — 24 кг, об’єм — 100 л (для найсильнішого члена родини), але не менш ніж 30 л.

«Тривожний рюкзак» має бути в кожного члена родини, включно з дітьми, але його вміст і вага відрізнятимуться. Ось приклад, як я склав власний «тривожний рюкзак». Але врахуйте, це рюкзак військового. 

Що пакувати в «тривожний рюкзак» для дорослого

Рюкзак необхідно спакувати за правилами:

  • важке — до центру ваги і до спини;
  • вага має бути розподілена рівномірно;
  • аптечку покладіть зверху;
  • під аптечкою мають бути спаковані засоби гігієни, особливо якщо родина з дітьми.

Не скидуйте в рюкзак все підряд, дотримуйтесь модульної навігації: дитячий модуль, модуль для ночівлі, модуль зв’язку.

Документи і карта місцевості

У рюкзаку можуть бути КОПІЇ всіх ваших документів у водонепроникній упаковці чи у файлі, а також документи на кшталт дипломів, трудових книжок, сертифікатів.

Окремо — документи на флешці USB. Також дублікати ключів від житла, автівки.

У водонепроникні файли розмістіть і готівку (у тому числі дрібну — решти можете не дочекатись) та кредитні картки. Не тримайте гроші в одному місці — частину розподіліть між членами родини.

Крім документів, покладіть у рюкзак карту місцевості.

ОРИГІНАЛИ документів (паспорт, водійські права, військовий квиток, свідоцтва про народження дітей) мають бути у вас «ближче до тіла», у внутрішніх кишенях. Не зайвим буде мати при собі фото близьких «паспортного формату» — з іменами на зворотному боці, а також паперовий аркуш із даними всіх ваших рідних.

Зв’язок, сигналізація та освітлення

– Радіоприймач із можливістю прийому в УКХ і FM діапазоні, запасні батарейки або телефон кнопковий із функцією FM-радіо

– Мобільний телефон із зарядним пристроєм і power bank

– Водонепроникні компас і годинник

– Акумулятори ААА та 18650

– Ліхтарик налобний

– Ліхтарик ручний

– Свисток

Аптечка тактична за стандартом IFAK

Вартість повної комплектації такої аптечки — близько 750 грн. Вам зберуть усе необхідне в кожній аптеці.

Окрім великої аптечки, тримайте в кишенях «оперативну»: ліки, що приймаєте щодня або які можуть знадобитись тут і зараз.

Одяг

Найпоширеніша помилка — люди набирають непотрібні речі в «тривожний рюкзак».

Що насправді знадобиться: три комплекти білизни чи термобілизни для зими. Із них — один комплект термобілизни на вас. Верхній одяг — утеплений, але легкий, водонепроникний.

Особлива увага — взуттю. Звичайні міські черевики не підійдуть, тому придбайте добротне трекінгове взуття. Також не зайвим буде мати при собі запасне взуття (ба навіть кросівки).

На дітях у зимову пору одягу має бути на один шар більше — вони швидше втрачають тепло. Не зайвим буде накинути на дитину пончо. Те саме стосується худих людей.

Засоби гігієни

– Мило господарське

– Папір туалетний

– Серветки спиртові

– Зубна паста і щітка

– Дзеркальце

– Рушник

– Ножиці манікюрні

Інструменти

– Мультитул

– Кресало

– Ніж польовий універсальний (кухонний не підходить)

– Скотч широкий

– Шнур синтетичний, 20 м

Захист і укриття

– Каремат, спальник (взимку — з утепленням)

– Намет двомісний всесезонний

– Окуляри

– Легкий килимок для сидіння туристичний

– Бахіли

Кухня

– Вода з розрахунку 2 пляшки по 1,5 л на людину

– Фільтр для очищення води (з трубкою, фляжкою і шприцом)

– Пальник газовий

– Балон газовий 230 г (бажано без бутану)

– Казанок алюмінієвий, термогорнятко, ложка металева

– Похідна мініпіч

– Запальничка газова

Кухонний модуль раджу спакувати окремо в господарській сумці. Сумарна вага кухонного модулю — 2 кг, цього достатньо для однієї групи людей. Лайфхак: взимку за відсутності води розтоплюйте в казанку сніг і кригу. Але крига — в пріоритеті: містить втричі більше вологи на той же об’єм.

Їжа

В ідеалі у вас має бути запас їжі з виходом 3–4 кг на особу з розрахунку на два тижні. Комусь може видатись, що це «забагато і задовго», але досвід бувалих показує: у нашому світі можливі різні варіанти розвитку подій.

У першу чергу раджу запастись провіантом у спеціальних реторт-пакетах. Також візьміть локшину швидкого приготування, шоколадні батончики, сухофрукти й горіхи, галети, пакетований чай і каву в стіках, кілька банок консервів (тушонка, сардини), мед і цукор у стіках.

Що пакувати у «тривожний рюкзак» для дитини

Типовий склад рюкзака для дитини молодшого віку:

– тепла легка ковдра або дитячий спальник;

– похідні дитячі ложка, миска, чашка;

– засоби гігієни;

– ліки, які дитина приймає на постійній основі;

– маленька неважка іграшка.

Важливо: ніколи не кладіть у рюкзак дитини оригінали документів — це має бути у вашому рюкзаку. Не можна брати домашніх тварин, як би їх не любила дитина чи ви. Собака чи кішка можуть втекти, заважати пересуванню, створювати дискомфорт іншим.

Пам’ятайте: малі діти більш ніж 2 км не пройдуть пішки навіть із таким рюкзачком. Цілком можливий варіант — ви будете нести як рюкзак дитини на руках, так і її саму, якщо дуже стомиться чи почуватиметься погано.

Якщо у вас є діти молодшого віку, врахуйте, що в дорослий рюкзак ви окремо маєте покласти «дитячий модуль»: змінний одяг і білизну, підгузки, дитяче харчування, всі інші дитячі ліки.

Не ігноруйте тривожні дзвіночки і покиньте небезпечну зону

Якщо «ліг» мобільний зв’язок, вимкнулась електрика у всій області, ви чуєте і бачите масовані прольоти військової авіації, якщо закривають банки і автозаправні станції — це все ознаки того, що протягом двох годин цивільному населенню треба залишити місто. Окрім цього, ви можете чути сповіщення в гучномовець, сигнал попередження «Увага всім», гудки підприємств.

В 99 випадках зі 100 цілими й неушкодженими залишаться люди, які покинуть небезпечну зону — це 150 км від великого міста, яке будуть штурмувати. Із цього моменту ви маєте діяти з холодним розумом і без паніки. Зберіть усю родину в домовленому місці, як ви прописали в плані, складіть в авто «тривожні рюкзаки», велосипеди чи скутери, і навіть сани за наявності — це так званий другий ешелон транспортних засобів. І він може знадобитись, якщо авто зламається, скінчиться паливо чи його заберуть для військових потреб.

Якщо власного авто немає — маєте заздалегідь домовитися з родичами чи друзями про спільну евакуацію на їхньому транспортному засобі. Якщо транспорту немає — мусите йти пішки, взявши рюкзаки. Рухайтесь вздовж колон автівок, які залишатимуть місто, — так ви триматимете правильний курс. Можливо, вас зможуть підвезти. Якщо ні, ваша мета — вийти пішки із 30-кілометрової зони. А там вже будуть у доступі, хоч і за величезними цінами, послуги таксі чи приватних перевізників.

Поділитися цією статтею