#Освіторія.Право: Що робити, коли вас дискримінують під час прийняття на роботу

 «Освіторія.Медіа» запроваджує нову постійну рубрику #Освіторія.Право. Це фахові юридичні роз’яснення для освітян. У ній юрист і медіатор Вадим Лавренюк відповідатиме на спірні, гострі, болючі запитання від учителів. Хочемо, щоб ви були обізнані в мінливому освітньому інфопросторі та могли з гідністю захищати свої інтереси й права. У першому матеріалі рубрики розберемося, як діяти, якщо ви зазнали дискримінації під час прийняття на роботу.

Консультує

Вадим Лавренюк

Юрист із 17-річним стажем і сертифікований медіатор. Магістр з освітніх, педагогічних наук і менеджменту в інтелектуальній власності. Тренер, консультант та автор тематичних статей і вебінарів. Вадим називає себе «правовим інсайдером», який завжди тримає руку на пульсі поточного законодавства та юридичної практики для учасників освітнього процесу.


Ви педагог і шукаєте нову роботу та бачите в описі вакансії дискримінаційні формулювання про стать, вік чи наявність дітей? Віднині це не зійде з рук таким роботодавцям. Їх чекає стягнення штрафу в розмірі 10 мінімальних зарплат за одне порушення — 65 000 гривень.

Усе тому, що з 8 січня 2022 року в Україні набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі».

Що не слід зазначати у вакансіях?

  1. Просити кандидатів вказати вік.
  2. Робити пропозицію роботи лише жінкам/чоловікам. Виняток — специфічна робота, яку може виконувати виключно особа певної статі.
  3. Висувати вимоги, що віддають перевагу жінкам/чоловікам, представникам певної раси, кольору шкіри. Виняток — випадки, визначені законодавством, та випадки специфічної роботи, яку може виконувати виключно особа певної статі.
  4. Просити кандидатів надіслати свої фото. Хоча в законодавстві така вимога не передбачена, проте вимагати фото — теж дискримінація. Оскільки зовнішність чи колір шкіри не мають значення, важливі лише професійні навички для виконання роботи.

Приклади формулювань, які варто прибрати з вакансій:

  1. Запрошуються на роботу чоловіки віком 25–35 років.
  2. Шукаємо вчителя — жінка приємної зовнішності.
  3. Молоді працівники / Працівники похилого віку / Працівники пенсійного віку.
  4. Кандидатів із дітьми просимо не турбувати.

Який розмір штрафу передбачений у разі порушення?

Штраф стягуватиметься в десятикратному розмірі мінімальної зарплати на момент скоєння порушення.

Станом на сьогодні це 6 500 гривень. Отже, роботодавець сплатить штраф у розмірі 65 000 гривень за одне виявлене порушення.

Штрафи будуть стягуватися за кожне порушення, про яке стане відомо Державній службі України з питань праці.

Що робити, якщо ви бачите оголошення про вакансію, яке містить дискримінаційні формулювання?

Якщо ви бачите у вимогах дискримінаційні формулювання, як юрист, раджу вам спершу зафіксувати їх: скріншот із посиланням, ксерокопія. Про такий факт порушення можна поінформувати роботодавця чи його представника під час інтервʼю. Адже роботодавці дозволяють собі публікувати дискримінаційні оголошення про роботу саме тому, що вони самі та їхні кандидати не достатньо добре знають закони та не розуміють, що таке дискримінація і права людини. Якщо законослухняний роботодавець шукає кваліфікованого працівника і випадково допустив дискримінаційні порушення, така поінформованість кандидата про дискримінацію, на мою думку, може і повинна слугувати тільки перевагою для кандидата, який знає свої права.

Що робити, коли вас намагаються дискримінувати під час прийняття на роботу?

Якщо особа під час прийняття на роботу зазнала дискримінації, слід відстоювати свої права наступним чином:

  • звернутися з письмовою заявою про порушення до роботодавця (керівника підприємства, установи, організації);
  • звернутись з відповідною письмовою заявою про порушення до правоохоронних органів;
  • звернутись з відповідною письмовою заявою про порушення до територіального підрозділу Державної служби України з питань праці;
  • звернутись з відповідною письмовою скаргою до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
  • звернутись до суду.

Перед тим як звернутися до вищевказаних установ, раджу проконсультуватись у юриста. Як заяву, так і скаргу слід складати якісно та грамотно — описати та уточнити, чи факти дискримінації є прямими чи непрямими; коли саме відбувся факт порушення — під час розміщення резюме чи під час співбесіди; чи є відповідна фіксація порушень.

Юридичний термін тижня: Рівність

Стаття 24 Конституції України закріплює, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри через політичні, релігійні та інші переконання. Ваша стать, етнічне та соціальне походження, як і майновий стан, місце проживання, мова, якою ви говорите, у жодному випадку не є причиною для дискримінації.

Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується:

  1. наданням жінкам рівних із чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності;
  2. у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї;
  3. спеціальними заходами щодо охорони праці і здоров’я жінок;
  4. встановленням пенсійних пільг;
  5. створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством;
  6. правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включно з наданням оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям.

Вже незабаром Вадим Лавренюк оголосить офісні години, коли освітяни зможуть отримати первинну юридичну консультацію, що стосується їхньої роботи у школі. А тим часом, якщо ви педагог, директор школи, мама або тато і маєте запитання чи потребуєте роз’яснень щодо освітнього процесу, пишіть на law@osvitoria.org.

Поділитися цією статтею