«Збирай рюкзак, ми не йдемо до школи»

cover_cruise2

Сім’я, що бере участь у проекті, подорожуватиме навколо світу на вітрильнику, навчаючи дітей під час подорожі за допомогою різних методів з формування навиків та орієнтуючись на індивідуалізований підхід до навчання.

Ця стаття є перекладом з дозволу фінської ініціативи HundrED. Оригінал матеріалу знаходиться за посиланням. Усі права на нього належать HundrED. Передрук чи копіювання матеріалу на інших веб-ресурсах без згоди HundrED суворо заборонено.

Для багатьох сімей по всьому світу домашнє навчання стає цілком реальним варіантом освіти дитини. Те, що донедавна вважалося абсолютно радикальним рішенням, відтепер отримує дедалі більшу популярність серед батьків. Ідеться про домашнє, або «позашкільне» навчання, як його ще інколи називають. У найбільш «просунутому» варіанті це не тільки навчання вдома, а й у морському круїзі чи навіть навколосвітній подорожі.

Проект The School on a Sailboat розпочався у червні 2016 і триватиме до 2022 року. Сім’я, що бере в ньому участь, подорожуватиме навколо світу на вітрильнику, навчаючи дітей під час подорожі за допомогою різних методів з формування навиків та орієнтуючись на індивідуалізований підхід до навчання.

image010sail

У рамках проекту троє дітей зі своїми батьками житимуть на судні. Для них буде створено цифровий портал з навчальними матеріалами, а метою ініціативи стане дослідження й удосконалення нових способів самостійного і групового навчання в умовах домашньої освіти. Планується випробувати різні технологічні інструменти, впровадити нові навчальні матеріали та підходи до оцінювання успішності.

Такий формат навчання практикується не вперше. Схожу діяльність провадить багато інших сімей, одна з яких, наприклад, 6 місяців подорожувала Євразією. Як пояснює Голова центру координації учнів Міжнародної школи в Макао Дженіфер Камуллі:


«Світ — це класна кімната. Вона не обов’язково має бути оточена шкільними стінами — навчальним середовищем може стати як пляж, так і судно. Скрізь можна знайти освітні можливості».


Як бачимо, батьки це теж починають розуміти.

Упродовж першого року роботи проекту буде перевірено технології й освітні платформи та розроблено наповнення навчальних планів з інформацією про 10 країн, які сім’я зустріне на своєму шляху під час подорожі. Ці матеріали після експерименту також будуть практично опрацьовані на звичайних уроках у школах Фінляндії.

Метою The School on a Sailboat є створення персоналізованої моделі навчання, яку можна буде використати там, де можливо обрати для себе дистанційну освіту.

Проект також має на меті об’єднати школи з різних країн світу та спонукати їх до співпраці та обміну міжнародними освітніми практиками.

image007sail

Домашнє навчання може здаватися «дорогим задоволенням», адже, як правило, цей варіант освіти дитини можуть дозволити собі ті батьки, які мають для цього час і ресурси. Однак, воно може стати чудовим способом навчити тих, у кого немає доступу до традиційної освіти.

Проект DEFY призначений для створення центрів самоосвіти, що їх організатори називають Nooks (букв. «затишні куточки» — прим.пер.), з ноутбуками та навчальними матеріалами. Nooks надають для мешканців сільської місцевості простір для навчання себе та інших в умовах, коли немає доступу до формальної освіти.

У цьому випадку «позашкільне» навчання стосується проблеми нерівності та дозволяє невластивий для класичної освіти рівень персоніфікації.

Організатори цього проекту навіть встановили такий Nook у таборі біженців з Уганди, надавши освіту тим, хто втратив зв’язок зі своєю спільнотою через війну. Адже ми всі розуміємо, що освіта є основоположною у відбудові майбутнього націй після катастрофи.

Схожий на The School on a Sailboat проект DEFY має на меті принести освіту до важкодоступних місць і дозволити персоналізоване, орієнтоване на потреби учня навчання.

Як зазначає радник з питань освіти Національної освітньої ради Фінляндії Аннелі Раутіайнен:


«Ми повинні перестати вдовольнятися тим, що навчання відбувається лише в межах класної кімнати»


Освіта не прив’язана винятково до навчальних закладів. Існує реальна можливість провадити навчальний процес будь-де, і не важливо, чи це ваш свідомий вибір, щоб ваша дитина навчалася поза межами формальної освіти, чи вона є для вас недоступною.

image006sail

У більш поміркованих випадках деякі батьки відтерміновують той час, коли дитина почне ходити до школи, і лише кілька перших років проводять навчання самостійно вдома.

Наслідуючи приклад Фінляндії, іноді батьки думають, що їхню дитину ще зарано відправляти в дитсадок у 4 чи 5 років, тож вирішують, що домашнє навчання до 7 років, поки не настане формальний початок загальної середньої освіти, буде ліпшим варіантом. Такий підхід покликаний полегшити навчальний процес для дітей і краще підготувати їх перед тим, як вони потраплять у середовище, сповнене формальностей. Хоча фінські діти йдуть у перший клас пізніше за дітей в інших країнах, проте на момент вступу вже вміють читати й писати.

Перед школою діти в Фінляндії відвідують дошкільні заклади, що готують їх до подальшої освіти.

Ці заклади мають власний навчальний план, зосереджений на розкритті особистості дитини, важливості активного навчання та групової роботи. Вважається, що діти до 7 років можуть здобути достатньо знань саме під час гри, а не формальних занять, і цю ідею покладено в основу дошкільної освіти.

Домашнє навчання в цьому віці також дозволяє дітям навчатися через гру і проводити більше часу на вулиці, що особливо тішить батьків, яким подобається новий тренд на проведення уроків у лісі — Forest School. Домашня освіта багатьма батьками вбачається у вихованні любові до процесу навчання, яка так необхідна в незмінно мінливому світі і побудована на тому принципі, що нам усім потрібно постійно навчатися, якщо ми хочемо пристосуватися до змін навколо нас.

dolphy

Від навколосвітніх круїзів та саморобних навчальних центрів, які мотивують до самостійного здобуття освіти в таборах біженців, до перших років навчання вдома — позашкільна освіта стає дедалі поширенішим трендом, який дає змогу обрати самостійний освітній шлях. Формальна освіта могла б дечого повчитися в цього підходу.

Оригінал цієї статті можна прочитати за посиланням.­ Усі права належать HundrED.

Поділитися цією статтею
Автор: